تست سنسور ترمیستور جنرال التریک از روی برد

تعمیر سوراخی مخزن آب لباسشویی
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
ژانویه 26, 2020
نکات اساسی در نصب اسپلیت
ژانویه 26, 2020

شما می توانید سنسور یخچال فریزر را مستقیما از روی برد اصلی چک نمائید یا به روش دیگر با جدا کردن سنسور ها از روی برد اصلی تست نمائید. آزمایش کردن سنسورها از روی برد اصلی بهترین راه و روش می باشد، اما تنها مشگل کمی پیچیده بودن این روش می باشد. اگر این روش برای شما پیچیده و دشوار باشد می توانید از دستور العمل های دیگر جهت تست سنسور با جدا کردن آن از روی برد اصلی اقدام نمائید که در ادامه ما به آن خواهیم پرداخت.که در این مقاله به آموزش تست سنسور ترمیستور جنرال التریک از روی برد اصلب پرداخته ایم

نانسا سرویس تعمیر و نصب یخچال فریزر در تبریز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در ارومیه_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در تهران_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در مشهد_ تعمیر و نصب یخچال فریزر دراصفهان_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در شیراز

 آموزش تست سنسور ترمیستور جنرال التریک از روی برد

مهمترین چیزی که باید بدانید این است که وقتی یخچال فریزر شما به طور صحیح کار می کند و سرما درستی دارد شما نمی توانید سنسورها (ترمیستورها) را تست نمائید. بنابراین شما نمی توانید بفهمید که دمای ترمیستور چند است. پس ترمیستور یخچال یا ساید بای ساید را داخل یک لیوان آب یخ قرار دهید (یخ بیشتر از آب) شما لیوان آب یخ را در قفسه قرار دهید، سنسور را داخل آن بگذارید. مطمئن شوید سنسور داخل یخ به طور خوبی قرار گرفته باشد. سپس برای ۵ دقیقه صبر کنید برای اینکه حرارت سنسور به ۳۲ درجه فارنهایت یا صفر درجه سانتی گراد برسد. وقتی سنسور در یک لیوان آب یخ قرار دارد مقاومت آن حدودا۶/۱۶ کیلو اهم معادل ۱۶۶۰۰ اهم یا مثبت منفی ۵ درصد تلورانس باید خوانده شود.

در مرحله بعد دوشاخه برق یخچال فریزر را از پریز خارج می کنیم و محل برد اصلی را در پشت یخچال فریزر تعین می نمائیم. آنجا یک سوکیت یا فیش (اتصال)g۱ روی برد قراردارد و آنجایی است که سنسور به آن وصل می شود. ۹سوزن (پین) اتصال برای سوکیت g۱وجود دارد. ۵ تای اول برای سنسورهاست  بعبارتی یکی برای هر سنسور و یکی هم برای چهار سنسور مشترک است و به همه سنسور ها متصل است.

البته باید توجه داشت که همه یخچال فریزر ها و ساید بای ساید ها چهار سنسور ندارنددر واقع بیشتر یخچال فریزر ها سه عدد سنسور دارند.

سنسور اواپریتور:

سنسور اواپریتور به قسمت بالای لوله های اواپریتور فریزر وصل می باشد. سنسور اواپریتور کارش کنترل سیکل دیفراست یا یخ زدایی اواپریتور می باشد. زمانی که این سنسور کارنکند تمام لوله های اواپریتور یخ می زند و سرما پایین می آید و موتور نیز خاموش نمی شود (دیفراست نمی کند). اگر شما این تست سنسور را قبل از آب شدن یخ ها انجام دهید دیگر نیازی به گذاشتن سنسور در لیوان آب یخ نمی باشد چون که سنسور خودش در این حالت یخ به دورش پیچیده شده است و دمای آن حدودا معادل ۳۲ درجه فارنهایت یا صفر درجه سانتی گراد می باشد یعنی همان دمای آب و یخ لیوان وآماده تست شدن می باشد. اتصال سوکیت یا فیش g۱ قطع نموده و آزمایش سنسور را شروع می کنیم.

در سوکیت ما۹ سوزن (پین) وجود دارد. یکی از سیم های اهم مترمان را از سمت چپ به راست به پنجمین سیم اتصال دهید و سیم دیگر اهم متر را به چهارمین سیم وصل نمائید. مابین آنها باید مقاومتی حدود ۶/۱۶ کیلو اهم یا ۱۶۶۰۰ اهم با تلورانس مثبت منفی ۵ درصد برقرار باشد. توجه داشته باشید تست سنسور باید روی فیش یا سوکیت انجام بگیرد نه روی برد اصلی و فیش و سوکیت باید از روی برد اصلی جداشده باشد. پس شما دیگر یک مقاومت (اهم) اشتباه را روی برد نخواهید خواند.

اگر لوله های اواپریتور از نظر سرما خوب به نظر بیایند و سنسور در آزمایش درست باشد باید به دنبال دلایل دیگری برای عدم سرما سازی درست یخچال فریزریا ساید بای ساید پیدا کنید. سنسور فریزر یخچال: سنسور فریزر یخچال در پایین فریزر نزدیک سوراخ تخلیه قرار دارد سنسور یخچال در قسمت غذاهای تازه قرار دارد و بسته به مدل های مختلف یخچال فریزر در جاهای مختلف قرار داردبعضی از سنسور ها درقسمت بالا و چسبیده به دمپر هوا یخچال قرار می گیرند در بعضی از مدلها سنسور ها در پشت یکی از تیغه های پلاستیکی دیواره یخچال قرار دارند. سنسور فریزر همراه با سنسور یخچال سیگنال پیام‌های الکترونیکی را به برد اصلی می‌فرستند و بعد از آن برد اصلی می تواند بسته به شرایط سرما یخچال موتور روشن یا خاموش شود و سرعت فن کم یا زیاد شود یا خاموش گردد یا دمپر باز یا بسته شود اگر یکی از سنسورها درست کار نکند ما در یخچال سرما درست نخواهیم داشت بنابراین خیلی مهم است که هر دو سنسور ما سالم باشد و اهم مورد نظر را داشته باشند ( البته در دماهای متفاوت اهم های متفاوت داشته باشند ) اگر یخچال به طور درستی کار نکرد شما باید مشکوک به خرابی یک سنسور شوید بهترین راه آزمایش سنسور های فریزر و یخچال با هم می باشد. یعنی هر دو سنسور فریزر و هر دو سنسور یخچال را مورد تست و آزمایش قرار دهیم. توجه داشته باشید در اکثر یخچال ها فقط یک سنسور در قسمت غذا های تازه قرار دارد.

سنسور فریزر:

با سنسور فریزر شروع می کنیم سوکیت (فیش) g۱ را از برد اصلی جداکنید و شروع به تست نمایید روی سوکیت ۹ سوزن (پین) قرار دارد یکی از سیم های اهم متر را روی پنجمین پین سوکیت (از سمت چپ به طرف راست ) و سومین سیم پین و مقاومت پین پنجمی و سومی حدود ۶/۱۶کیلو اهم خواهد شد یا معادل ۱۶۶۰۰ با تولرانس مثبت و منفی ۵ درصد.

 توجه کنید که آزمایش روی فیش (سوکیت) انجام می گیرد نه روی برد اصلی و سوکیت ها باید از برد اصلی جدا شده باشند. اگر این کار را انجام دهید آن وقت مقدار مقاومتی را که شما اندازه گیری می‌کنید صحیح خواهد بود چراکه اگر روی برد میزان مقاومت را اندازه گیری نمایید نتیجه حاصل اشتباه خواهد بود توجه داشته باشید شما زمانی به مقدار مقاومت ۳/۱۶ اهم  در سنسور خواهید رسید که آن را در لیوان یخ قرار داده باشید.

 سنسور مواد غذایی تازه: حالا برویم سراغ سنسور مواد غذایی تازه در یخچال و چگونگی تست و آزمایش آن. ابتدا سوکیت g۱ از برد اصلی جدا کنید و تست را شروع کنید. روی سوکیت ۹ پین وجود دارد سیم اهم متر را روی پنجمین پین از سمت چپ به راست پین ها و سیم ها قرار دهید و سیم دیگر اهم متر را روی اولین سیم پین و دومین سیم پین قرار دهید.

نانسا سرویس تعمیر و نصب یخچال فریزر در تبریز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در ارومیه_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در تهران_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در مشهد_ تعمیر و نصب یخچال فریزر دراصفهان_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در شیراز

( توجه کنید ممکن است شما دومین سیم پین نداشته باشید اگر نداشته باشید به این معنی است که شما تنها یک سنسور مواد غذایی تازه را دارید) هر دو حدوداً ۶/۱۶ کیلو اهم یا ۱۶۶۰۰ با تولرانس مثبت و منفی ۵ درصد مقاومت دارند.

توجه داشته باشید تست بر روی سوکیت انجام می‌شود نه بر روی برد اصلی و سوکیت باید از برد اصلی جدا شده باشد. بنابراین با این روش دیگر ما یک عدد غلط مقاومت را روی برد اصلی نخواهیم خواند باید توجه داشته باشیم ما مقاومت ۳/۱۶ اهم را تنها وقتی سنسورها در لیوان آب یخ قرار دارد می‌توانیم روی اهم متر بخوانیم همانطور که قبلا ذکر کردیم.

یک راه ساده تر برای تست سنسور یخچال: اگر تمامی این راه هایی که برای شما گفتیم شما را گیج کرده یک راه ساده تر برای تست سنسور را برای شما می گوییم که راحت تر بتوانید سنسور یخچال را تست کنید. مشکل اساسی در این شیوه تست در این است که شما سیم های سنسور را باید قطع کنید و اگر سنسور سالم باشد شما کار سختی برای اتصال مجدد سنسور خواهید داشت چرا که وقتی سیمهای سنسور را می‌برید دوباره نمی توانید به آسانی آنها را نصب نمایید چرا که سیم های کوتاه مشکل ایجاد می کنند.

 حال سنسور را بردارید و در یک لیوان آب کم و یخ زیاد به مدت ۵ دقیقه قرار دهید. درجه حرارت سنسور در این حالت به ۳۲ درجه فارنهایت معادل صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد. از اهم مترتان استفاده کنید مقاومت دو سر سنسور تان را تست نمایید. البته تا زمانی که هنوز در آب و یخ قرار دارد عددی را که خواهید خواند ۶/۱۶کیلو اهم معادل ۱۶۶۰۰ البته با تولرانس مثبت و منفی۵ درصد.

 اگر شما خودتان اهم متر ندارید یا طرز کار درست اهم مترآشنایی ندارید سنسور را تعویض نمایید. خواصا وقتی که شک دارید که در ست کار نمی کند و خراب است. تولید سنسورهای یخچال ها قبل از سال ۲۰۰۵ دارای نرخ خرابی بالایی بودند و از سال ۲۰۰۵ به بعد در صنعت برودت خیلی از کمپانی‌ها سنسور هایشان از کیفیت بالایی برخوردار شدند

 روشهای جایگزین برای تست سنسور یخچال: ما در اینجا از تست سنسور حرارتی بوسیله قرار دادن آن در یک لیوان یخ و آب و پایین آوردن دمای سنسور تا ۳۲ درجه فارنهایت صحبت می‌کنیم.

 این روش از نظر ما بهترین روش تست سنسور می باشد و ما این روش را ترجیح می دهیم و این راه و روش را به شما نیز پیشنهاد می کنیم چرا که این روش تست به شما یک آزمایش کاملاً قابل کنترل ارائه می‌کند اگر چه کسانی هستند که این روش تست سنسور را دوست نداشته باشند.

نانسا سرویس تعمیر و نصب یخچال فریزر در تبریز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در ارومیه_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در تهران_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در مشهد_ تعمیر و نصب یخچال فریزر دراصفهان_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.