تغییر دادن نوع گاز کولر گازی

ده دلیل خنک نشدن یخچال و فریزر
دسامبر 17, 2019
ریست کردن ماشین لباسشویی
علت نچرخیدن ماشین لباسشویی
دسامبر 28, 2019

مقدمه

Freon علامت تجاری ثبت شده ی شرکت Chemours برای عدد گذاری هالوکربن هاو همچنین ACمخفف Air Conditioning یا دستگاه تهویه هوا می باشد. تقریبا غیر ممکن است که خودتان بتوانید فرئون (Freon) را به دستگاه تهویه هوا اضافه کنید، در صورتی که در رفع مشکل در این زمینه توانا نباشید و خود اقدام به تعمیر کنید ، ممکن است آسیب جدی وارد شود و خطرناک باشد. اگر تمایل دارید که به طور خودکار اقدام به تعمیر کنید در وحله ی اول باید متخصص شوید پس می توانید در جهت این امر به مراجعه کنید. و اما در این مقاله سعی کردیم یک سری اطلاعات عمومی در خصوص AC ها و برخی از ابزار مورد نظر برای انجام صحیح کار در اختیارتان قرار داده ایم. این پروسه ممکن است خطرناک باشد، پس اگر مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید یک فرد متخصص در زمینه ی نصب کولر گازی را به کار بگیرید. می توانید کار خود را با تشخیص مشکل شروع کنید و مطمئن شوید ایراد دستگاه میزان سرد کنندگی پایین است. هنگامی که ایراد را پیدا کردید، قبل از شروع کار دستگاه تهویه هوا را به طور کامل تمیز کنید. برای این کار نیاز به یک مصرف سنج با سه لامپ و محفضه ی سرد کن R22 یا R410A جهت پیشرفت کار می باشد.

نانسا سرویس تعمیر و نصب کولر گازی در تبریز_ تعمیر و نصب کولر گازی در ارومیه_ تعمیر و نصب کولر گازی در تهران_ تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_ تعمیر و نصب کولر گازی در اصفهان_ تعمیر و نصب کولر گازی در شیراز

قسمت اول : شناخت مشکل

١- منفذ و دریچه هایی که از آن ها باد گرم خارج می شود و دمای اتاق را چک کنید.

خروج باد گرم از منافذ یکی از نشانه هایی است که دستگاه نیاز به تعویض یا تعمیر دارد. اما، ترموستات شکسته نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود. اگر مشکل از قسمت سرد کن دستگاه باشد، دمای اتاق به مرور زمان گرم تر و گرم تر می شود، زیرا دستگاه به مرور زمان خاصیت سرما زایی خود را از دست می دهد. اما اگر ترموستات شکسته یا دلیل دیگری موجب ایراد دستگاه شده باشد، شاید دمای هوا حالت نوسانی پیدا می کند.

۲- به دنبال تکه های کوچک یخ بر فنر و سیم پیچ های دستگاه باشید.

از دریچه جلویی دستگاه تهویه هوا به لوله ها نگاهی بیندازید. اگر لوله ها یخ زده به نظر می رسند یا نشتی دارند، این به این معنا است که دستگاه در حال از دست دادن قدرت خود است. این نشتی باید توسط یک تکنسین HVAC (گرما، تهویه، تهویه هوای محیط) رفع گدد وگرنه این مشکلات پابرجا خواهند ماند. اگر همچنان با دستگاه کار کنید و نشتی آن را رفع نکنید این مشکلات به مراتب بیشتر و آسیب زننده تر خواهند شد.

۳- در نزدیکی منبع گرم کن به دنبال تجمع آب بگردید

محل نزدیک به منبع گرمایشی را به خوبی جستجو کنید. اگر در اطراف آن آب جمع شده بود نشانه ی آن است که یخ های روی فنرها و سیم پیچ ها آب شده و بر روی زمین ریختند. این آب جمع شده می تواند سبب آسیب به منبع گرمایشی شود و مشکلات را چند برابر کند. بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید تا این مشکل را رفع کند.

۴- از یک تکنسین بخواهید تمام نشتی ها را تعمیر کند.

فدستگاه های تهویه هوا اغلب به طور محکم مهر و موم شده اند و فری_آن ها هرگز نباید دچار نشتی شوند. اگر مجبور به تعمیر کولر شدید، پس حتما با نشتی روبرو شدید و اگر آن را رفع نکنید مشکل در جای خود باقی خواهد ماند. اضافه کردن سرد کن (ترکیبی ماده شکل که در وسایل سرمایشی و گاها گرمایشی استفاده می شود) می تواند مشکل را سریعا حل کند، اما در نهایت به دستگاه آسیب می رساند.

قسمت دوم : استفاده از سرد کن به طور مناسب

١- قبل از اضافه کردنفرئون برای استفاده از آن برنامه ریزی کنید.

فیلتر هوای دستگاه تهویه، چرخ مخصوص وزش هوا، سیم پیچ خشک کننده و دستگاه کندانسور (تبدیل بخار به ماده) قبل از اضافه کردن ماده سرد کن باید به طور کامل تمیز شوند. اگر این قسمت ها کثیف باشند و ماده را اضافه کنید، به دستگاه آسیب می رسد.

۲- ماده سرد کن مناسب برای دستگاه خود را انتخاب کنید

استفاده از ماده سرد کن نا مناسب می تواند موجب احتراق و آسیب به دستگاه شود. می توانید به دفترچه ااهنمای دستگاه خود مراجعه کنید و از آن جا نام ماده مناسب را پیدا کنید. اگر هم دفترچه ندارید می توانید از داخل کابین دستگاه این اطلاعات را مشاهده کنید. سرد کننده های رایج R-22 و R410A هستند. R22 معمولا در دستگاه های قدیمی استفاده می شود و کم کم رو به انقراض است، زیرا سبب سوراخ شدن لایه ی ازون می شود. از آن جایی که این محصول دیگر زیاد پیدا نمی شود، قیمت آن رو به افزایش است.

۳- هنگام کار با ماده سرد کن از پوست، چشم ها، شش ها و ریه ها محافظت کنید

هنگام استفاده از این ماده پوشیدن عینک ایمنی و دستکش های مخصوص را فراموش نکنید. هیچوقت مستقیما این ماده را تنفس نکنید، زیرا ممکن است به مرگ لحظه ای منجر شود. بعضی از این ماده ها به شدت خطرناک هستند و به محافظ تنفسی نیاز دارند.
اگرفرئون با پوست دست تماس پیدا کرد فورا آن را با آب بشویید و استفاده از تجهیزات پزشکی را فراموش نکنید.
R717 و R764 به شدت برای چشم ها و ریه ها خطرناک هستند.R717 قابلیت اشتعال دارد و باید با احتیاط با آن کار کرد.

نانسا سرویس تعمیر و نصب کولر گازی در تبریز_ تعمیر و نصب کولر گازی در ارومیه_ تعمیر و نصب کولر گازی در تهران_ تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_ تعمیر و نصب کولر گازی در اصفهان_ تعمیر و نصب کولر گازی در شیراز

۴- قبل از انجام کار مطمئن شوید دما بالای ١٢.٧ درجه ی سانتی گراد است

ماده فرئون به صورت خودکار به دنبال سردترین ناحیه بین سیم پیچ گرمکن و بیرون واحد متراکم سازی می باشد. وقتی دمای بیرون زیر ١٢.٧ درجه ی سانتی گراد است سردترین قسمت سیستم مانند واحد بیرونی می شود و فرئون خاصیت خوبی در این شرایط ندارد.

قسمت سوم : اضافه کردن فرئون به دستگاه

١- از یک متخصص بخواهید که این روند را طی کند

توصیه می شود که یک متخصص دستگاه را برای شما تعمیر کند. همانطور که اشاره شد این روند خطرناک است و اگر به طرز ناصحیح انجام شود هم به شما و هم به دستگاه آسیب می رسد. در کشور آمریکا افراد اجازه دارند خودشان در منزل این کار را انجام دهند، اما آژانس حفاظت از محیط زیست پیشنهاد می دهد برای این کار افراد متخصص که دارای مدرک هستند را استخدام کنید. اگر قصد دارید این کار را خودتان انجام دهید به شدت مراقب باشید، زیرا انجام نادرست آن ممکن است سبب آسیب، انفجار و حتی مرگ شود.

۲- ترموستات و ترمز دستگاه را خاموش کنید

به قسمت ترموستات دستگاه مراجعه و آن را خاموش کنید. اگر دستگاه دارای فیوز و ترمز چرخه است، آن ها را نیز خاموش کنید.

۳- مصرف سنج های سرد کن را به رشته های لامپ متصل کنید

در قسمت های چپ و راست دستگاه، سه رشته ی لامپ به سخت افزار دستگاه متصل است. مصرف سنج با لوله ی آبی را به لامپ کم فشار قسمت چپ دستگاه متصل کنید. لوله ی قرمز مصرف سنج را هم به لامپ پر فشار در قسمت راست دستگاه وصل کنید. لامپ میانی را نیز آزاد بگذارید. این قسمت را بعدا به لوله ی زرد رنگ وصل می کنیم تا ماده سرد کن را به داخل دستگاه بفرستد.

۴- دستگاه تهویه را روشن و به مدت ١۵ دقیقه صبر کنید

بعد از این که دستگاه را روشن کردید، باید به مدت چند دقیقه کار کند تا خود را تثبیت کند. تا هنگامی که دستگاه را چند دقیقه به حال خود نگذارید، به عملکرد ثابتی نمی رسد.

۵- قوطی سرد کن را با استفاده از چرخاندن قسمت پایینی قوطی باز کنید

لوله زرد رنگ را به لامپ قوطی سرد کن متصل کرده و قسمت انتهایی قوطی را نیز به رشته میانی لامپ مصرف سنج متصل کنید. یک دکمه یا دستگیره در قسمت انتهایی قوطی سرد کن موجود است. آن را چند بار بچرخانید تا قوطی باز شود.لامپ میانی همان لامپ بین رشته های قرمز و آبی است.

نانسا سرویس تعمیر و نصب کولر گازی در تبریز_ تعمیر و نصب کولر گازی در ارومیه_ تعمیر و نصب کولر گازی در تهران_ تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_ تعمیر و نصب کولر گازی در اصفهان_ تعمیر و نصب کولر گازی در شیراز

۶- لامپ فشار ضعیف آبی را از قسمت چپ دستگاه باز کنید

لامپ را برای مدتی باز کنید و سپس دوباره به حالت قبل برگردانید. سپس دوباره برای چند ثانیه باز کنید و دوباره ببندید. این کار را ادامه دهید. هدف از این کار انتقال ذره به ذره ی ماده سرد کن به داخل دستگاه است.

۷- به مصرف سنج نگاه کنید و منتظر بمانید تا به دمای مورد نظر برسد

دمای مناسب دستگاه بر روی آن درج شده است. با استفاده از مانیتور مصرف سنج دما را چک کنید تا ببینید چه زمانی لامپ را خاموش کنید. برای مثال ممکن است بر روی دستگاه درج شده باشد “دمای مورد نظر ١٠ درجه TXV است.

۸- لامپ را خاموش و مصرف سنج را منفصل کنید

هنگامی که به دمای مورد نظر رسیدید، تمام لامپ ها را خاموش کنید. دکمه پایین قوطی را بچرخانید تا سرد کن دیگر به دستگاه وارد نشود. اگر در حین انجام این پروسه دستگاه روشن باشد، نیازی به ری استارت کردن دستگاه بعد از قطع کردن اتصالات نیست.

۹- تست نشتی را انجام دهید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد

می توانید یک تست نشت الکتریکی خریداری کنید. مدل های مختلف این تستر ها با یکدیگر کمی تفاوت دارند. اما به طور کلی کار آن ها اسکن دستگاه جهت پیدا کردن نشتی ها است. اگر احساس می کنید توانایی انجام این کار را ندارید، می توانید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

نانسا سرویس تعمیر و نصب کولر گازی در تبریز_ تعمیر و نصب کولر گازی در ارومیه_ تعمیر و نصب کولر گازی در تهران_ تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_ تعمیر و نصب کولر گازی در اصفهان_ تعمیر و نصب کولر گازی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.