دلایل کار نکردن آبسردکن یخچال

ماشین ظرفشویی صنعتی چیست؟
دسامبر 31, 2019
کولر گازی چگونه کار می کند؟
دسامبر 31, 2019

یخچال یکی از ضروری ترین و مهمترین محسوب می شود. یخچال های امروزی دارای امکانات و ویژگی های فراوانی جهت رفاه حال کاربران می باشند. یکی از این امکانات که در اکثر یخچال ها وجود دارد آبسردکن است. احتمالا برای شما هم پیش آمده که آبسرد کن یخچالتان کار نکند یا آب را خنک نکند اما دلیلش چیست؟

در ابتدا باید علت خراب شدن آبسردکن را پیدا کنید. اول از همه بررسی کنید که مشکل آن چیست. آیا آب را خنک نمی کند؟ یا اینکه آب از آبسردکن خارج نمی شود؟ دلایل مختلفی برای خراب شدن و کار نکردن آبسردکن وجود دارند. در این مقاله ما این دلایل را بررسی خواهیم کرد.

نانسا سرویس تعمیر یخچال و فریزر در تبریز_ تعمیر یخچال و فریزر در ارومیه_ تعمیر یخچال و فریزر در تهران_ تعمیر یخچال و فریزر در مشهد_ تعمیر یخچال و فریزر در اصفهان_ تعمیر یخچال و فریزر در شیراز

آبسرد کن آب را خنک نمی کند

دو علت عمده برای خنک نکردن آب توسط آبسردکن وجود دارد. ممکن است برد کنترلی آبسردکن دچار مشکل یا نقص فنی شده باشد و یا  تنظیم نباشد.

آب از آبسردکن خارج نمی شود

در برخی موارد ممکن است آبسرد کن آب ندهد یا به عبارت دیگر آب از آن خارج نشود. دلایل اصلی بروز این مشکل عبارتند از:

  • فشار آب کم است
  • فیلتر آب دچار مشکل شده است
  • برد کنترلی آبسرد کن خراب شده است
  • لوله انتقال آب بر اثر تغییرات دمایی یا ایرادات فنی یخ زده است
  • شیر ورودی یا شیر برقی آب دچار مشکل شده اند
  • سوئیچ درب خراب شده است
  • سوئیچ آبسردکن خراب شده است

در ادامه برخی از مواردی که باعث اختلال عملکرد آبسردکن می شوند را بررسی کرده و در مورد هر یک توضیح مختصری خواهیم داد.

فیلتر آب

اگر فیلتر آب دچار گرفتگی شده باشد ورود آب به آبسرد کن دچار اختلال می شود در نتیجه جریان آب کاهش می یابد. مسدودیت و گرفتگی فیلتر با کاهش جریان آب ورودی به داخل آبسردکن منجر به اختلال عملکرد آن می شود. لازم است فیلتر آب یخچال هر ۶ ماه یکبار تعویض شود. تعویض به موقع باعث می شود جریان آب مناسب و کیفیت آب قابل قبول باشد. این کار باید توسط تکنیسین ها انجام شود.

خراب شدن شیر ورودی آب

شیر ورودی آب یا همان شیر برقی، آب را وارد آبسردکن و یخساز می کند. این شیر ممکن است دچار مشکلات الکترونیکی یا مکانیکی شود. شما می توانید با استفاده از یک مولتی متر سالم بودن سلنویدهای شیر ورودی را بررسی کنید. بررسی شیر ورودی بهتر است توسط کارشناسان انجام شود و درصورتی که کارشناس تشخیص داد ایراد از شیر ورودی است با تعویض آن مشکل آبسردکن حل خواهد شد.

 مشکل سیم کشی های داخلی

گاهی اوقات مشکل مربوط به سیم کشی های داخل . گاهی اوقات سیم ها به دلیل نوسانات جریان برق یا هر عامل دیگری می سوزند که در این صورت باید تعویض شوند. برای تشخیص اتصالی و یا ایراد در سیم کشی بهتر است سیم کشی های داخل و درب یخچال را بررسی کرده، آن هایی که قطع شده اند را وصل کنید و سیم هایی که نیاز به تعویض دارند را تعویض نمایید.

اگر باز هم مشکلتان حل نشد حتما با نمایندگی مربوطه تماس حاصل فرمایید و از دستکاری بیش از حد سیم ها بپرهیزید.

نانسا سرویس تعمیر یخچال و فریزر در تبریز_ تعمیر یخچال و فریزر در ارومیه_ تعمیر یخچال و فریزر در تهران_ تعمیر یخچال و فریزر در مشهد_ تعمیر یخچال و فریزر در اصفهان_ تعمیر یخچال و فریزر در شیراز

تنطیم دمایی ترموستات

اگر ترموستات دمایی دچار مشکل شود تنظیمات دمایی بهم میریزند. در برخی موارد ممکن است این تنظیمات به کلی از کار بیافتند. در این زمان لازم است که تکنیسین ترموستات را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل آن را تعویض نماید. برای انجام این کار بهتر است با نمایندگی مربوطه تماس حاصل فرمایید.

خراب بودن برد کنترلی آبسردکن

در صورت خراب بودن برد کنترلی آبسردکن عملکرد یخچال و آبسردکن دچار اختلال خواهد شد. این برد گاهی اوقات توان الکتریکی لازم برای عملکرد درست و مناسب آبسردکن را تامین نمی کند. بخش های آبسردکن، یخساز و صفحه نمایش توسط این برد کنترل می شوند. اگر فقط یکی از موارد کار نمی کند آن را به تنهایی بررسی کنید اما در صورتیکه هر سه مورد دچار اختلال شدند برد را بررسی کنید. ممکن است برد سوختگی یا اتصالی داشته باشد و یا برخی خازن های درون آن سوخته باشند. تشخیص تعویض برد کنترلی بر عهده ی تکنیسن های مجرب است، به هیچ وجه خودسرانه این کار را انجام ندهید.

خراب شدن سوئیچ درب یخچال

قفل درب در هنگام باز بودن درب یخچال باعث از کار افتادن آبسردکن و یخساز می شود. اگر سوئیچ یا قفل درب ایرادی داشته باشد حتی در زمان بسته بودن درب یخچال نیز مانع کار کردن آبسردکن و یخساز خواهد شد. می توانید از یک مولتی متر برای تست سالم بودن قفل درب استفاده کنید.

فشار آب کم

یکی دیگر از دلایل اختلال در عملکرد آبسردکن کم بودن فشار آب منزل است. حداقل فشار آب مورد نیاز برای عملکرد صحیح شیر ورودی ۲۰ psi می باشد. اگر فشار آب خانگی کمتر از این مقدار باشد شیر باز نمی شود و در نتیجه آبسردکن کار نخواهد کرد.

لوله ی انتقال آب

معمولترین دلیل اختلال در عملکرد آبسردکن یخ زدن لوله ی آب موجود در درون درب یخچال می باشد. لوله ای که آب را وارد آبسردکن می کند در یخچال های ساید بای ساید در بخش فریزر یخچال قرار داده می شود به همین دلیل احتمال یخ زدن آن بیشتر است. برای بررسی لوله آن را از قسمت پایین یخچال جدا کرده و داخلش فوت کنید یا آن را زیر شیر آب بگیرید. اگر از سمت دیگر چیزی خارج نشود داخل لوله یخ زده است بنابراین انتقال آب به آبسرد کن به درستی انجام نمی شود. برای جلوگیری از یخ زدن لوله باید دمای فریزر را به درستی تنظیم کنید. دمای فریزر باید در بازه ی ۱۸- تا ۱۲- درجه سانتیگراد باشد. امکان یخ زدن لوله ی آب زمانی که دمای فریزر به زیر صفر درجه فارنهایت برسد وجود دارد.


خراب شدن میکروسوئیچ و کلیدهای آبسردکن

گاهی اوقات میکرو سوئیچ ها و کلیدهای موجود بر روی آبسردکن که معمولا بر روی درب یخچال قرار دارند معیوب می شوند. عملیات خروج آب و یخ از آبسردکن و یخساز توسط این کلیدها انجام می شود همچنین کلیدها دمای آب و نوع یخ خروجی را تنظیم می کنند. داشتن اتصالات نادرست یا سوختگی در برخی بخش ها باعث اختلال در عملکرد این کلیدها می شود. گاهی اوقات ممکن است ضربه باعث خراب شدن کلیدها شود یا به دلیل حرارت دچار مشکل فنی شوند و جریان نداشته باشند.

نانسا سرویس تعمیر یخچال و فریزر در تبریز_ تعمیر یخچال و فریزر در ارومیه_ تعمیر یخچال و فریزر در تهران_ تعمیر یخچال و فریزر در مشهد_ تعمیر یخچال و فریزر در اصفهان_ تعمیر یخچال و فریزر در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *