ده دلیل خنک نشدن یخچال و فریزر

بهترین روش چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی
دسامبر 17, 2019
تغییر دادن نوع گاز کولر گازی
دسامبر 17, 2019

یخچال ها یکی از مهم ترین لوازم خانگی هستند و وجود آنها در هر آشپزخانه ای ضروری است. اگر یخچال ها دمای مناسبی نداشته باشند و به اندازه کافی خنک نکنند، مواد غذایی درون یخچال فاسد خواهند شد و هزینه زیادی بر ما تحمیل خواهد شد. دمای داخل یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد اما گاهی اوقات با وجود تنظیم دمای مناسب به دلیل مشکلات فنی، یخچال به اندازه کافی خنک نمی شود. در این مقاله قصد داریم به ده دلیل خنک نشدن یخچال بپردازیم.

۱- یخ زدن کویل های تبخیر کننده

کویل کوندانسور

کویل های تبخیر کننده معمولا در قسمت فریز قرار دارند و در لابه لای بدنه یخچال و فریزر پنهان شده است. ممکن است قسمتی از این کویل ها یخ بزند و با گذشت زمان یخ زدگی افزایش پیدا کند و روی سیم پیچ ها و فن یخچال جمع بشود. در اثر این اتفاق، فن روی کویل ها دچار مشکل می شوند و گردش هوا به سختی انجام می شود. برای اینکه متوجه این اتفاق بشوید باید کویل های تبخیر کننده (evaporator) را از لحاظ ظاهری بررسی کنید. بهترین راه این است که چند ساعتی یخچال و فریزر را خاموش بکنیم تا این یخزدگی ها آب شوند و دوباره به برق وصل بکنیم اگر دوباره شاهد یخ زدگی بودیم سریعا با سرویس کاران نانسا سرویس تماس بگیرید.

۲- اشکال در فن تبخیر کننده

فن تبخیر کننده

فن تبخیر کننده هوای خنک را از فریزر به سایر بخش های یخچال منتقل می کند.تا هم جلوی برفک گرفتگی گرفته بشود و هم در مصرف انرژی صرفه جویی شود. هنگامی که کار فن تبخیر کننده متوقف شود، هوای سرد به قسمت یخچال منتقل نمی شود به همین دلیل ممکن است فریزر همچنان سرد باشد اما یخچال دمای مناسبی نداشته باشد و به اندازه کافی خنک نباشد. خیلی از مشتریان دقیقه برای همین موضوع با نانسا سرویس تماس می گیرند و درخواست سرویس کار می کنند.همزمان با روشن شدن کمپرسور، موتور فن تبخیر کننده باید روشن شود و صدای کار کردن فن به همراه حرکت هوا احساس شود در غیر این صورت مشخص می شود که فن تبخیر کننده دچار مشکل شده است.

نانسا سرویس تعمیر و نصب یخچال فریزر در تبریز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در ارومیه_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در تهران_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در مشهد_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در شیراز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در اصفهان

۳- اشکال در سیستم یخ زدا

سیستم یخ زدا

در هر یخچال فریز یک سیستم یخ زدایی وجود دارد که چرخه انتقال هوای خنک را کنترل می کند و همانند یک ترموستات برای یخ زدایی کار می کند.. این دستگاه از دو قسمت تایمر یخ زدایی و هیتر یخ زدا تشکیل شده است. تایمر یخ زدایی دمای یخچال را بین حالت خنک و حالت یخ زدگی سوییچ می کند. اگر این تایمر دچار مشکل شود باعث می شود که حالت یخ زدگی روی کویل های تبخیر کننده ایجاد شود و جریان هوا را دچار اختلال می کند و یا زمانی که روی حالت یخ زدایی متوقف شود به چرخه خنک کننده بر نمی گردد. اگر هیتر یخ زدا دچار مشکل شود ممکن است دما را بیش از حد بالا ببرد و در تنظیم دما اختلال ایجاد شود. بنابراین اگر هر کدام از این دو مشکل ایجاد شود یخچال فریزر نمی تواند تشخیص بدهد که چه موقع خنک شود و چه موقع یخ زدایی انجام دهد.در صورت بروز هر نوع عمل کرد متفاوت از یخچال و فریزر خود سریعا مراتب را با نانسا سرویس در میان بگذارید و در خواست سرویس کار مجاز یخچال و فریزر بکنید.

۴- کمپرسور معیوب

کمپرسور معیوب

یکی از پرهزینه ترین قسمت های تعمیرات لوازم خانگی تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال و فریزر است این قطعه به عنوان قلب دستگاه شناخته می شود و وظیفه به جریان در آوردن گاز در اجزای مربوطه را دارد.کمپرسور نقش قلب را برای یخچال ها بازی می کند و وقتی که به درستی کار نکنتد کل فرآیند خنک سازی شروع نمی شود. کمپرسور گاز را متراکم می کند و تحت فشار، با چرخش خود باعث می شود گاز موجود در لوله ها و سیلندرها حرکت داشته باشد و زمانی که بخار به مایع تبدیل می شود حرارت به محیط منتقل می شود و این در واقع روند اصلی تولید برودت و سرما می باشد. بنابراین اگر کمپرسور کار نکند این چرخه مختل خواهد شد.

۵- کافی نبودن گاز مبرد یخچال

گاز یخچال

اگر کمپرسور در نقش قلب باشد، گاز مبرد نقش خون در رگ ها را برای چرخه خنک کننده یخچال ایفا می کند. اگر گاز مبرد نشتی داشته باشد و یا سطح آن کمتر از حد مشخص باشد بر روی عملیات خنک شدن یخچال تاثیر مخربی خواهد داشت. بنابراین کافی نبودن گاز مبرد باعث می شود یخچال به اندازه کافی خنک نشود.

۶- خاک گرفتن عایق کویل کندانسور

کندانسور کثیف

هنگامی که گاز مبرد گرم با فشار بالا در کندانسور متراکم می شود، گرمای زیادی در اثر این تبدیل خارج می شود.  برای این رفع این خاک گرفتگی میتوانید ابتدا با جارو برقی این خاک هارا از روی کویل کونداسور جارو بکنید و اگر دومرتبتا نیاز به نظافت بود از یک انژیکتور شور برای شستو شوی سیستم کمک بگیرید. هنگامی که سیم پیچ کندانسور کثیف و خاک گرفته باشد این گرما به درستی خارج نمی شود و درون یخچال می ماند و باعث کاهش خنک کنندگی یخچال می شود. بنابراین یکی از دلایل مهم خنک نکردن یخچال، کثیف بودن و خاک گرفتگی کویل کوندانسور می باشد.

۷- فن کندانسور معیوب

فن کندانسور

در تمام یخچال ها یک فن کندانسور وجود دارد که هوای گرم را از یخچال خارج می کند. بنابراین وقتی فن کندانسور خراب شود، هوای گرم نمی تواند خارج شود و در یخچال باقی می ماند و به همین دلیل دمای داحل یخچال بالا می رود. یک فن معیوب مانع از عملکرد صحیح کندانسور می شود و باعث می شود یخچال به اندازه کافی خنک نشود.

۸-نقص در رله استارت یخچال

خازن استارت

رله استارت قطعه ای داخل کمپرسور است که در شروع کار به کمپرسور کمک می کند و انرژی لازم را برای کمپرسور تامین می کند و می توان گفت که به عنوان یک خازن استارتر در کنار کمپرسور فعالیت دارد. اگر رله معیوب باشد، عملیات کمپرسور شروع نمی شود و در نتیجه یخچال فریزر از کار می افتد. کمپرسور دائما در حال کار نیست و برای شروع به کار هر بار نیاز به استارت دارد که این عمل توسط رله انجام می شود. از سرو صدای یخچال فریزر و یا خنک نشدن یخچال می توانید به نقص در رله استارت یخچال پی ببرید.بهترین راه حل تشخیص سلامت رله استارت استفاده از اهم متر با خاصیت خازن سنجی است.

نانسا سرویس تعمیر و نصب یخچال فریزر در تبریز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در ارومیه_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در تهران_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در مشهد_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در شیراز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در اصفهان

۹- نقص در خازن استارت کمپرسور

خازن استارت

خازن استارت در نقش نیرو دهنده به کمپرسور عمل می کند تا برای شروع  کار آماده شود. اگر این خازن سوخته باشد ممکن است کمپرسور راه اندازی نشود و چرخه خنک کردن هوای یخچال شروع به کار نکند. همچنین احتمال دارد خازن شروع به کار دستگاه، به مونتاژ رله اضافه بار متصل باشد. اگر خازن دچار خمیدگی شده باشد نشان دهنده معیوب بودن آن است و باید آن را تعویض کنید.

۱۰- خطای ترمیستور یخچال

ترمیستور سنسوری است که دمای هوای داخل یخچال و شروع و پایان چرخه خنک کننده را کنترل می کند که اگر معیوب باشد یخچال به هیچ وجه خنک نمی شود. اتصالات ترمیستور را بررسی کنید و اگر خرابی در ترمیستور وجود دارد نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید. برخی از کدهای خطا ممکن است قابل برطرف شدن باشند اما بعضی از آنها نیاز به استفاده از تعمیرکاران متخصص در این زمینه دارند. اگر علاقه مند به تعمیرات یخچال فریزر هستید

نانسا سرویس تعمیر و نصب یخچال فریزر در تبریز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در ارومیه_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در تهران_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در مشهد_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در شیراز_ تعمیر و نصب یخچال فریزر در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.