راهنمای دما در ماشین لباسشویی

ده اشتباهی که عمر ماشین ظرف شویی را کوتاه می کند!
ژانویه 21, 2021
۱۳ دلیل نشتی آب از ماشین لباسشویی
ژانویه 24, 2021

در این راهنما شما درمی‌یابید که باید شستشو را در چه دمایی انجام دهید و در دماهای مختلف چه اتفاقی برای لباس‌ها می‌افتد. همچنان افزایش قبض‌ها با افزایش دمای ماشین لباسشویی از ۲۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد بحث می‌شود.

نانساسرویس تعمیرونصب لباسشویی در تبریز_تعمیرونصب لباسشویی درارومیه_تعمیرونصب لباسشویی درتهران_تعمیرونصب لباسشویی درمشهد_تعمیرونصب لباسشویی دراصفهان_تعمیرونصب لباسشویی درشیراز

برای اغلب ماشین لباسشویی ها شستشو با انداختن حجم زیادی از لباس‌ها در ماشین با دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد. اما شرایطی وجوددارد که برای تمیزتر شدن لباس‌ها باید دما را زیاد یا کم کنیم تا علاوه بر تمیزی لباس‌ها به بافت آنها هم آسیبی وارد نشود. این راهنما به شما کمک می‌کند تا بفهمید که لباس‌های مختلف از قبیل جین‌، لباس‌های سفید یا رنگی و پوشاک کودک را در چه دمایی بشویید.

آیا دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد مناسب است؟

پاسخ مثبت است، البته باید به لکه‌های روی لباس هم توجه کنید. از چند سال اخیر ، سازندگان ماشین‌های لباسشویی انتخاب شستشو در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد را به صفحه کنترل خود اضافه نمودند تا از این طریق صرفه‌جویی در مصرف برق صورت گیرد. وقتی آزمایشی روی برنامه شستشوی پارچه‌های نخی با دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد انجام دادیم، متوجه شدیم که کاهش دما از ۴۰ درجه تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد به‌شدت هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، این کاهش هزینه تا ۶۶ درصد هم مشاهده‌شد. علت مشخص است، انرژی کمتری در دماهای کمتر مصرف می‌شود. همچنین مشخص شد که قدرت شستشوی لباس‌ها با کاهش دما تنها تغییر اندکی داشت. البته باید گفت که درمورد لکه ناشی از روغن زیتون هیچ تغییری دیده‌نشد. کاهش دما از ۴۰ به ۲۰ درجه سانتی‌گراد میزان هزینه انرژی را تا ۶۶ درصد کم می‌کند.

مزایای شستشو در دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد

بیش از ۲۵ سال مصرف‌کنندگان به‌طور منظم از برنامه‌های شستشو با دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌کنند. ممکن است تصور کنید که برای اغلب الیاف مثل پشم و ابریشم این دما توصیه شده‌است، اما نکته اینجاست که همیشه باید برچسب روی لباس را برای دمای شستشو چک‌کنید. همچنین بهتر است برای حفظ الیاف پارچه‌های رنگی از دماهای پایین استفاده کنید. توجه کنید که داشتن یک ماده شوینده مناسب می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کند.

مشابه با برنامه شستشو برای پوشاک نخی در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد، در این دما نیز لکه مربوط به روغن زیتون پاک نشد. لکه‌ها و گردوغبارهای بیشتری نسبت به دمای ۲۰ درجه از لباس‌ها حذف شدند. نسبت به دمای ۲۰ درجه میزان هزینه‌ها کمی بالاتر رفت. در مقایسه با دمای ۴۰ درجه، میزان هزینه‌ها در دمای ۳۰ درجه به اندازه ۴۶ درصد کاهش نشان‌داد.

تفاوت‌های شستشو بین دو دمای ۳۰ و ۴۰ درجه سانتی‌گراد

برنامه دمای شستشوی ۳۰ درجه برای لباس‌های حساس بسیار مفید است، در عین حال دمای ۴۰ درجه برای پوشاک با الیاف محکم‌تر توصیه می‌شود. دمای ۳۰ درجه برای الیاف نخی،‌ کتان، ویسکوز، آکرلیک،‌ آستات،‌ پشم‌های مخلوط و ترکیب پشم/پلی‌استر مناسب است. به بیان ساده‌تر، الیافی که به‌طور روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند بهتر است که معمولاً با این دما شسته شوند.

چه الیافی مناسب دمای ۵۰ درجه هستند؟

این دما مناسب الیاف‌های ترکیبی مانند پلی‌استر/نخ، نایلون، نخ و ویسکوز است، اگرچه اغلب افراد معتقدند که با استفاده از شوینده‌های مدرن در لباسشویی می‌توان شستشوی این الیاف را در دمای ۴۰ درجه نیز انجام داد.

هزینه‌های شستشو در دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد

عملکرد دمای ۶۰ درجه در از بین بردن لکه‌ها نسبت به دمای ۴۰ درجه بهتر است، مخصوصاً زمانی که لکه‌های روغنی روی الیاف ایجاد شده‌باشد. همچنین این دما برای رختخواب‌ها و حوله‌ها مناسب است. عیب استفاده از این دما هزینه آن است که نسبت به دمای ۴۰ درجه بیش از ۵۰ درصد هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.

ممکن است به دلیل اینکه این دما موجب از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود از آن استفاده کنید. اما باید بدانید که این دما به تنهایی این کار را نمی‌کند. باید در حین استفاده از این دما از شوینده‌های با کیفیت استفاده کنید تا ویروس‌ها و باکتری‌های سمج را نابودکنید.

آیا شستشو در دمای ۹۰ درجه باکتری‌ها را از بین می‌برد؟

این دما بالاترین دمایی است که در اغلب ماشین‌های لباسشویی یافت می‌شود و مخصوص موارد محدودی است. در برچسب اغلب پوشاک و البسه‌ای که در لباسشویی شسته می‌شود توصیه می‌شود که از چنین دمای بالایی استفاده نشود. آیا شستشو در دمای ۹۰ درجه واقعاً همه باکتری‌ها را از بین می‌برد؟ گفته می‌شود برای جلوگیری از گسترش جرم‌ها باید لباس‌زیر،‌ حوله‌ها و پارچه‌های کتانی مخصوص نظافت منزل در دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد شسته شوند. ولی در مورد از بین بردن باکتری‌ها در دمای ۹۰ درجه اظهارنظری نشده است. همچنین در این شستشو باید از مواد سفیدکننده مثل پودرهای شستشو دارای سفیدکننده در برنامه لباسشویی استفاده شود. این ترکیب رمز موفقیت در از بین بردن جرم‌هاست،‌ باید به‌خاطر داشت که دمای ۶۰ درجه به‌تنهایی قادر نیست که باکتری‌ها را از بین ببرد.

چه دمایی مناسب شستشوی لباس‌های جین است؟

در دمای بالا لباس‌های جین حالت خود را از دست می‌دهند و رنگشان هم از بین می‌رود. برای جلوگیری از این اتفاق و داشتن جین‌هایی که همیشه آبی بمانند، این گونه الیاف را در دمای بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد نشویید. اگر ماشین لباسشویی شما برای البسه جین برنامه جداگانه‌ای دارد و شما به‌اندازه کافی وقت دارید تا لباس‌ها را از هم جداکنید، این روش بسیار مفید است زیرا از آب بیشتری برای پاک‌کردن ماده شوینده استفاده کرده و چرخش لباسشویی نیز با ملایمت بیشتری انجام می‌شود تا از چروک‌شدن لباس جلوگیری شود.

در راهنمای ما می‌توانید جزئیات بیشتری در مورد شستشوی جین‌ها، لباس‌های بچه و لباس‌زیر بیابید.

پارچه‌های رختخواب را در چه دمایی باید شست؟

در این‌گونه موارد از برنامه البسه نخی با دمای ۶۰ درجه استفاده کنید. درمورد ملحفه‌ها، روبالشی‌ها و کاورهای رختخواب چنانچه از دمای ۶۰ درجه استفاده شده و همزمان از پودرهای شستشو یا مواد شوینده مناسب با آنزیم استفاده شود، نتایج مطلوبی بدست آمده و دیگر نیازی به استفاده از دماهای بالاتر در این موارد نیست.

نانساسرویس تعمیرونصب لباسشویی در تبریز_تعمیرونصب لباسشویی درارومیه_تعمیرونصب لباسشویی درتهران_تعمیرونصب لباسشویی درمشهد_تعمیرونصب لباسشویی دراصفهان_تعمیرونصب لباسشویی درشیراز

دمای مناسب شستشوی لباس‌های کودک

برنامه‌هایی که دمای در آنها ۳۰ یا ۴۰ درجه است بهترین برنامه برای لباس‌های کودک است. این‌گونه لباس‌ها حساس بوده و چنانچه از دماهای بالاتر استفاده کنید موجب تغییر شکل آنها می‌شود. اگر برای لباس‌های کودک برنامه جدایی وجوددارد بهتر است از آن استفاده کنید در غیر این صورت می‌توانید با سایر لباس‌ها به شستشوی آن بپردازید. در برنامه شستشوی لباس‌های کودک زمان بیشتری برای آبکشی لباس‌ها اختصاص می‌یابد تا از این طریق اطمینان حاصل شود که هیچ‌گونه ماده شوینده‌ای روی لباس باقی نمی‌ماند.

دمای مناسب لباس‌های زیر و لباس های نوزاد

اگر با تعداد زیادی از لباس‌های زیر مواجهید که نیاز به شستشو دارند، ماشین لباسشویی را روی دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. اگر لباس‌ها خیلی کثیف‌اند یا لباس های نوزاد که باید کاملا زد عفونی شود بهتر است دما را تا حداکثر ممکن بالا ببرید که در اغلب موارد میزان آن ۹۰ درجه است.

آیا دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد سرد محسوب می‌شود؟

خیر، شستشوی سرد دمایی کمتر از این مقدار دارد و به‌نحوی است که برای آن ماشین لباسشویی هیچ‌گونه انرژی و حرارتی مصرف نمی‌کند. اما باید توجه کرد که برخی از مواد شوینده در این دما فعال نمی‌شوند. شستشوی سرد گزینه‌ای است که شما می‌توانید هنگام شستشوی لباس‌های حساس یا رنگ‌های روشن از آن استفاده کنید. این شستشو مخصوص زمانی است که لباس خیلی کثیف نیست و فقط نیاز به یک آبکشی ساده دارد.

در یک ماشین لباسشویی چه دمایی گرم محسوب می‌شود؟

دمای ۴۰ درجه گرم محسوب می‌شود. بجز موارد اندکی، اغلب شستشوهای شما با دمای ۴۰ درجه به پایان می‌رسد.

چه دمایی شستشوی داغ محسوب می‌شود؟

دمای ۶۰ درجه دمای داغ و ۹۰ درجه خیلی داغ محسوب می‌شوند. باید توجه کنید که دماهای داغ در موارد خاصی استفاده می‌شوند که در آنها بافت پارچه قوی بوده و نیاز است که به‌کمک دمای بالا لکه‌های مقاوم از بین بروند.

چه دمایی مناسب پارچه‌های سفید است؟

نکته‌ای که از دمای شستشو در این موارد مهم‌تر است، جداکردن لباس‌های سفید از پارچه‌های رنگی است. اگر جداسازی لباس‌های سفید به‌درستی انجام شود احتمال پخش شدن رنگ از لباس‌های رنگی روی لباس‌های سفید به حداقل ممکن می‌رسد. دما در این حالت بستگی به میزان کثیف بودن لباس‌ها دارد، همچنین بافت نیز تعیین‌کننده است. اگر تنها به شستشوی پارچه‌های رختخواب و مواردی از این دست می‌پردازید، دمای ۶۰ درجه مفید است. اگر یک لباس کار کثیف یا ست فوتبالی دارید که با گل و رنگ چمن و حتی خون کثیف شده‌است، بهتر است از دمای بالا استفاده کنید.

از چه دمایی باید برای شستشوی لباس‌ها با رنگ‌های متفاوت استفاده کرد؟

شستشوی مخلوطی از لباس‌های روشن در ماشین لباسشویی به‌خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که داخل آنها لباس سفیدرنگ هم وجودداشته باشد. بازهم باید گفت که در این حالت نیز دمای ۳۰ درجه مطلوب بوده و بافت و رنگ آنها بدون تغییر باقی می‌ماند. اگر می‌خواهید ماشین لباسشویی بخرید، مدلی را انتخاب کنید که برنامه های شستشوی سفید و مشکی جداگانه را داشته باشد.

سایر برنامه‌های مرسوم در شستشوی لباس‌ها

در حالت معمول، ماشین‌های لباسشویی حدود ۲۰ برنامه مجزا دارند که به‌همراه آبکشی و خشک‌کردن است. این برنامه‌ها می‌تواند شامل شستشوی لباس‌های کودک بوده که با آبکشی‌های متعدد سعی دارد هیچ گونه ماده شوینده‌ای روی لباس باقی نماند،‌ یا برنامه‌ای که شستشو را به‌نحوی انجام می‌دهد که کمترین چروک ایجاد شود. نمونه دیگری از برنامه‌ها می‌تواند برنامه‌ای باشد که شستشوی قدرتمندی داشته و لکه‌های سرسخت را از بین می‌برد.

نانساسرویس تعمیرونصب لباسشویی در تبریز_تعمیرونصب لباسشویی درارومیه_تعمیرونصب لباسشویی درتهران_تعمیرونصب لباسشویی درمشهد_تعمیرونصب لباسشویی دراصفهان_تعمیرونصب لباسشویی درشیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *