روش تست سنسورهای حرارتی در لباسشویی(ntc و ptc ) و المنت

ویژگی های جدید ماشین ظرفشویی
فلوترسوییچ یا سنسور کاچویی
آگوست 13, 2021
تعمیر کار ماشین ظرفشویی
مزایا و معایب ماشین ظرفشویی
آگوست 25, 2021

ترمیستور‌ها دو نوع هستند:

PTC

اندازه گیر‌هایی با ضریب حرارتی مثبت (Positive Temperature Coefficient) یا به اختصار PTC. مقاومت‌های الکتریکی PTCها با افزایش دما افزایش و با کاهش دما کاهش می‌یابد. فلزات اساسا عناصر سنسور PTC هستند. پلاتین رایج ترین فلزی است که برای ساخت PTCها مورد استفاده قرار می گیرد، مس هر چند مشخصه‌ای نسبتا خطی در تحلیل نوسانات برق دارد، اما حوزه‌ی اندازه گیری آن کمتر از پلاتین است و در ضمن مقاومت مخصوص کم تری دارد و پیشنهاد نمیشود.  با اینکه شیب مشخصه‌ نیکل بیشتر از پلاتین است، اما مشخصه‌ی آن برای دما‌های بیش از ˚C ۴۰۰ به شدت غیر خطی است. از آلیاژتنگستن می‌توان برای اندازه گیری دما‌های خیلی بالا استفاده نمود ولی در ساخت ترموستات حرارتی اباسشویی اصلا استفاده نمی شود

NTC

اندازه گیر‌هایی با ضریب حرارتی منفی (Negative Temperature Coefficient) یا به اختصار سنسورNTC. مقاومت‌های الکتریکی NTCها با افزایش دما کاهش و با کاهش دما افزایش می‌یابد.

با استفاده از این خاصیت یعنی تغییر مقاومت در اثر دما ترمیستور ساخته می‌شود که از آن جهت تبدیل دما به انرژی الکتریکی استفاده می‌شود و طول عمر قطعه و برد و سیم کشی بالا میرود.

نانسا سرویس اماده تعمیر و نصب ماشین لباسشویی در تبریز_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درارومیه_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درتهران_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درمشهد_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی دراصفهان_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درشیراز

روش تست سنسورها با کمک اهم متر

برای تست سنسور‌ها باید ابتدا سیم کشی آن‌ها را از برد جدا کرده و به‌وسیله اهمتر مقاومت آن را سنجید، که دو روش پیشنهاد می شود.

روش اول:

اکثر سنسور‌های اتاقی ساخته شده و نصب شده در لباسشویی سنسور NTC در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد مقاومتی معادل ۱۰ KOHM برخوردارند  و سنسور‌های لوله‌ای یا سنسور PTC نصب شده در لباسشویی در همین دما مقاومتی برابر با ۲۰۰ KOHM دارند پس قبل از اطمینان از صحت سلامت سنسور باید از نوع عملکرد سنسور اطمینان حاصل شود.

روش دوم:

شما در این روش میتوانید با وصل کردن اهم متربه نقاط اتصال سیم یا سوکت ها در این سنسور‌ها با گرم کردن و سرد کردن آن‌ها باید در مقاومت نشاند داده‌شده در صفحه اهم متر تغییر ببینید.

 در کل به صورت خلاصه وار میتوان گفت برای تست قطعات سنسورNTC مقاومتی که با زیاد شدن دما مقاومت آن کم می‌شود؛ و سنسورPTC مقاومتی که با زیاد شدن دما، مقاومت آن زیاد می‌شود از روش زیر استفاده کنید.

۱- دو سر سیم‌های اهمتر را به دو سر قطعه مورد نظر متصل کنید. (در صورت امکان از دو گیره سوسماری استفاده شود).

۳- سر یک سشوار روشن با باد گرم را بطور مستقیم به رو بروی قطعه مورد نظر بدمید البته میتوان از یه کاسه آب داغ نیز کمک گرفت . اگر قطعه مورد نظر پس از چند ثانیه مقاومت آن افزایش یافت، قطعه مورد آزمایش P.T.C و سالم است. اگر قطعه مورد آزمایش با کاهش مقاومت روبرو شد، قطعه مورد نظر N.T.C و سالم است.

حال بعد از اطمینان از سلامت سنسور ها نوبت به تست المنت میرسد .وظیفه المنت در ماشین الباسشویی تبدیل انرژی الکتریسیته به گرما جهت بالا بردن دمای آب میباشد.

تست المنت لباسشویی

تقریبا اکثر لباسشویی های مدرن که به بازار عرضه شده اند، دارای قابلیت کنترل دمای آب در حین شست و شو می باشند و در صورتی که دما به مقدار تنظیم شده افزایش نیابد، خطا یا اروری را در صفحه نمایش نشان می دهد. لکن عدم کارکرد صحیح المنت از طریق توقف برنامه و نمایش خطا مشخص خواهد شد. این در حالی است که در لباسشویی های قدیمی تر، که تایمر مکانیکی آن را کنترل می کنند، خطا و اروری نشان داده نمی شود و قدرت تشخیص نوع عیب سیستم به مراتب سخت تر می شود.

حتی ماشین لباسشویی به برنامه شست و شو ادامه خواهد داد و لذا برای اطمینان از نحوه عملکرد المنت، بعد از قطع برق لباسشویی لازم است مراحل زیر انجام گردد.

در مرحله اول و قبل از باز کردن موتور لازم است که هیدروستات چک شود و در صورت لزوم، هیدروستات جدید را با نوع قدیمی تعویض گردد.

اما در صورتی که بعد از آن، دستگاه لباسشویی کار نکرد و یا بعد از آبگیری و چرخیدن، قطع شود و یا زمان شست و شوی دستگاه بیش تر از زمان تنظیم شده باشد.

در این حالت المنت لباسشویی دچار خرابی یا سوختگی شده است.

مرحله بعد در تست المنت لباسشویی

در مرحله بعد، از طریق جدا کردن محفظه جاپودری، پنل بالای و لاستیک دور درب لباسشویی می توان به المنت دسترسی داشت  اما لازم به ذکر است که ممکن است المنت  در قسمت جلویی یه پشتی ماشین لباسشویی قرار گرفته باشد که برای تشخیص این حالت بهتر است از قسمت تحتانی ماشین لباسشویی نگاه کنید و با کشیدن سوکت سنسور المنت و فیش های المنت، و در ادامه شل کردن مهره روی آن، المنت را جدا کرد.

تست کردن المنت لباسشویی

در روش اول، می توان با استفاده از سیم، به المنت برق مستقیم  داد که در صورت سالم بودن المنت، گرم می شود البته به یا د داشته باشید که این عمل نباید بیشتر از ۵ یا ۱۰ ثانیه به طول انجامد به این دلیل که اگر المنت هنگام کار در آب نباشد جداره المنت میسوزد و کار کردن می افتد

در روش دوم، از اهم متر برای تست استفاده کرده و آن را روی بزر (Bezzer) یا همان قسمت صدا دار قرار داده و پروب ها را به دو سر المنت متصل می کنیم. حال اگر بوق زد، یعنی المنت سالم است و اتصال برقرار شده است

اما اگر بوق نزد، نشان می دهد که مدار وصل نیست و المنت خراب است و باید تعویض شود. بعد از تست المنت لباسشویی و در صورت سالم بودن آن، لازم است سنسور آن نیز با اهم متر تست شود تا اندازه مقاومت آن و وضعیت سلامت آن مشخص شود. باید دقت کرد که پیش از خارج کردن سنسور المنت و خود المنت، خود سرسیم ها یا فیش ها قطع نشده باشند.

بعد از تست المنت و سنسور المنت اگر مشخص شد که هر دو سالم هستند.اگر مشکل همچنان باقی ماند:

مشکل ممکن است مربوط به برد الکتریکی باشد که در این صورت ریست دستگاه ممکن است مشکل را برطرف کند.

نانسا سرویس اماده تعمیر و نصب ماشین لباسشویی در تبریز_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درارومیه_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درتهران_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درمشهد_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی دراصفهان_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درشیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.