علت خراشیدگی ظروف در ماشین ظرفشویی

علت های خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی
ژانویه 19, 2020
تعمیر سوراخی مخزن آب لباسشویی
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
ژانویه 26, 2020

سوال مهمی که به وجود می آید این است که اصلا چرا ظروف مخدوش می شوند؟ و علت خراشیدگی ظروف در ماشین ظرفشوی چیست در واقع چند مورد مهم وجود دارد که در به وجود آمدن این مشکل تاثیر گذار است. عواملی مانند :

 • استفاده از مواد شوینده ی بیش از حد
 • آب سخت
 • دمای بالای آب
 • مواد شوینده ی نا مناسب
 • ظروف نا مرغوب
 • نحوه ی چینش اجسام تیز و ظروف

نانسا سرویس تعمیر و نصب ظرفشویی در تبریز_ تعمیر و نصب ظرفشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب ظرفشویی در تهران_ تعمیر و نصب ظرفشویی در مشهد_ تعمیر و نصب ظرفشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب ظرفشویی در شیراز

برای تشخیص هر یک از موارد زیر اولا میتوانید در اولین فرصت با همکاران ما در نانسا سرویس تماس بگبرید و مشاوره تلفنی رایگان را بگیرید و همچنین سرویس کاران نانسا سرویس در هر بار نصب ماشن ظرفشویی تمامی عواملی که بر روند منفی شستوشوی ماشین ظرفشویی تاثیر می گذارد را توضیح و آموزش می دهند که یکی از این عوامل خش افتادگی ظروف حین شستوشو است که برای خود تمهیداتی نیاز است که با رعایت انها می توانید از بروز این پدیده جلوگیری کرد که شرکت تعمیرات لوازم خانگی نانسا سرویس سعی دارد در این مقاله علت خراشیدگی ظروف در ماشین ظرفشویی را به شما عزیزان آموزش دهد.

استفاده از مواد شوینده ی بیش از حد

اگر از مواد شوینده، بیش از حد تعیین شده استفاده کنید، شما می توانید ماشین ظرفشوییتان را به دشمن خودتان تبدیل کنید. گاهی ممکن است فکر کنید اگر از مواد شوینده ی بیش تری استفاده کنید ظرف هایتان تمیز تر می شود. اما این یک باور اشتباه است. مواد شوینده ی زیاد می تواند به ظرف های شما آسیب برساند. مواد شوینده اضافی می تواند روی ظروف شما رسوب کند و این رسوب ها به مرور زمان ظرف های شما را خراش دهد. برای این که اندازه ی کافی مواد شوینده مورد نیاز دستگاه خود را بدانید، باید به دفترچه ی راهنمای ماشین ظرفشوییتان مراجعه کنید.مثلا مشاهده می شود که عزیزان یک قرص شستوشو را در داخل مخزن می اندازند و یک قرص دیگر را در داخل جا قرصی میگذارند به امید این که شستوشوی بهتری را داشته باشند اما دریغ از این که وجود دوز بالای مواد شوینده باعث خش افتادگی می شود عملا تاثیری بر شستوشوی مثبت نیز ندارد.

آب سخت

سرویس کاران نانسا سرویس حین نصب ماشین ظرفشویی با آزمایش سختی آب خانه بهترین برند تولید کننده نمک ماشین ظرفشویی را پیشنهاد می کنند و در صورت نیاز پیشنهاد یک سختی گیر اضافه برای لوله کشی خانه را می دهند. خش هایی که روی ظروف ها ایجاد می شود بخاطر رسوبات آب سخت می باشد. که این رسوبات با گذشت زمان، با چرخه های مکرر ماشین ظرفشویی به ظروف آسیب  می رسانند و گاه باعث شکستن ظروف و بیماری های گوارشی نیز می شوند. پس اگر در مناطقی زندگی می کنید که آب آن منطقه سخت است، ممکن است این مشکل برای ظرف های شما پیش بیاید.   برای حل مشکل از مواد شوینده ی مخصوص آب سخت استفاده کنید.

دمای بالای آب

اگر دمای آب بالای ۶۰ درجه باشد نیز می تواند به ظروف آسیب برساند. برای پی بردن به دمای آب باید یک تست ساده انجام دهید.   به این ترتیب که یک شیر آب که در نزدیکی ماشین ظرفشویی قرار دارد را به مدت ۱ دقیقه باز کنید و مقداری آب را داخل لیوان بریزید و با استفاده از یک دماسنج دمای آب را اندازه گیری کنید. دمای آب باید بین ۵۰ تا ۶۰ باشد. همواره سرویس کاران نانسا سرویس سینلنگ آب ورودی را ابتدا به شیر آب سرد وصل می کنند و تاکید میکنند که از برنامه هایی که درجه حرارت آب پایین تر از ۵۰ درجه دارند استفاده شود و این خود یکی ازعلت خراشیدگی ظروف در ماشین ظرفشویی

مواد شوینده ی نا مناسب.

بسته به نرمی یا سختی  آب و سایر عوامل، بعضی از مواد شوینده ی نا مرغوب باعث ایجاد خراش و لک روی ظرف ها می شوند. بنابراین برای جلوگیری از مشکل و یا رفع مشکل مواد شوینده تان را عوض کنید. تر جیحا از مواد شوینده ی ملایم با  ph  کم و یا مواد شوینده بدون فسفات استفاده کنید.بهترین مواو شوینده مواد شوینده ایرانی می باشند و تا حالا موردی گزارش نشده است. شاید برای پی بردن به این که کدام مواد شوینده برای دستگاه شما بهترین است نیاز به تست چندین ماده ی شوینده باشد. پس در این مورد باید کمی صبور باشید.

نانسا سرویس تعمیر و نصب ظرفشویی در تبریز_ تعمیر و نصب ظرفشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب ظرفشویی در تهران_ تعمیر و نصب ظرفشویی در مشهد_ تعمیر و نصب ظرفشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب ظرفشویی در شیراز

ظروف نا مرغوب

یکی دیگر از عواملی که در به وجود آمدن خراشیده شدن ظروف تاثیر گذار است جنس بی کیفییت و نا مرغوب ظروف است. در این مورد ۲ راه پیش روی شما قرار دارد. یا این که این ظروف خود را با دست بشویید یا این که ظروف مرغوب و جنس خوب بخرید تا دیگر شاهد این مشکل در ظرف هایتان نباشید. 

نحوه ی چینش اجسام

همیشه حواستان به چینش اجسام تیز مثل چاقو و چنگال ها باشید. چاقو و چنگال ها باید در سبد مخصوص خود چیده شوند. و لبه ی تیز چاقو باید حتما به سمت پایین باشد. این گونه چینش علاوه بر این که به ظرف های شما آسیب نمی رساند، بلکه هنگام برداشتن چاقو ها باعث صدمه به دست های شما نیز نمی شود.  

راه حل رفع مشکل خراش روی ظرف ها

ایجاد خراش روی ظرف ها معمولا یک شبه اتفاق نمی افتند و مدت زمان قابل ملاحظه ای زمان می گذرد که ظرف های شما دچار آسیب می شوند و شما متوجه ی این مشکل می شوید.   اگرچه ممکن است دیگر ظرف های شما هیچ وقت به حالت اولیه برنگردند اما این نکات تا حد زیادی وضعیت ظرف های شما را بهبود می بخشند.   اگر بنا به هر دلیلی ظرف هایتان مخدوش شد می توانید این روش ها را امتحان کنید :

 • یکی از نکاتی که اگر رعایت شود می تواند تاثیر به سزایی در عملکرد عالی ماشین ظرفشویی داشته باشد، عمل پیش شستشو است. عمل پیش شستشو همان برداشتن باقی مانده ی غذا از روی ظروف قبل از قرار دادن آن ها در ماشین است.
 • لیوان ها و ظروف را به مدت ۱۵ دقیقه در سرکه سفید قرار دهید. و در ادامه ظروف را با مقداری آب و مواد شوینده بشویید. این روش برای از بین بردن رسوبات خیلی مفید می باشد.
 • اگر در منطقه ای که آب سخت دارد زندگی می کنید، همیشه سعی کنید بقایای روی ظرف ها را تا حد امکان از بین ببرید و مطمئن شوید که درجه ی آب حداقل به دمای ۶۰ برسد. برای اطمینان می توانید از دما سنج استفاده کنید.
 • یک روش دیگر استفاده از خمیر دندان و جوش شیرین است. برای این منظور مقدار کمی خمیر دندان را با جوش شیرین مخلوط کرده این ترکیب را به وسیله ی پارچه یا مسواک روی ظرف هایتان بمالید.
 • برای بهبود بخشیدن به وضعیت آب سخت، می توانید از دستگاه های تصویه ی آب نیز استفاده کنید.
 • برای از بین بردن رسوبات سخت آب می توانید مواد شوینده ی بیش تری را امتحان کنید.
 • اگر آب منطقه ی شما نرم است از مواد شوینده ی کمتری استفاده کنید.
 • نانسا سرویس تعمیر و نصب ظرفشویی در تبریز_ تعمیر و نصب ظرفشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب ظرفشویی در تهران_ تعمیر و نصب ظرفشویی در مشهد_ تعمیر و نصب ظرفشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب ظرفشویی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.