علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی

ریست کردن ماشین لباسشویی
آموزش نحوه تراز نمودن صحیح ماشین لباسشویی
فوریه 2, 2020
۷ علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی چیست؟
فوریه 13, 2020

صدای زیاد ماشین ظرفشویی می تواند بسیار آزار دهنده بوده و همچنین ممکن است تعمیر آن توسط یک تعمیرکار هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که صدای زیادی دارد، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در صدای زیاد ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد.

نانسا سرویس تعمیر و نصب لباسشویی در تبریز_ تعمیر و نصب لباسشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب لباسشویی در تهران_ تعمیر و نصب لباسشویی در مشهد_ تعمیر و نصب لباسشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب لباسشویی در شیراز

کار با یک ماشین ظرف‌شویی پر صدا می‌تواند خسته‌کننده باشد.  تعمیر یک ماشین ظرف‌شویی فرآیند دشواری نیست. اکثر ماشین‌های ظرف‌شویی ها در طول یک چرخه شستشوی منظم ، یک سروصدا کم تولید می‌کنند. اگر متوجه شده‌اید که صدای معمول دستگاه شما بلندتر شده است، ممکن است نیاز به جایگزینی فن باشد. اگر یک‌صدای بلند را می‌شنوید ، می‌تواند نشانه یک موتور معیوب باشد. اگر ماشین ظرف‌شویی شما نو است و اولین بار آن را روشن می‌کنید، صدای آن باعث نگرانی نمی‌شود. اگر شما ماشین ظرف‌شویی خود را برای مدت‌زمان طولانی استفاده نکرده‌اید شنیدن شدن صدا طبیعی است. صدا ممکن است از وسایل آشپزخانه باشد اگر آن‌ها به‌درستی روی قفسه‌های ماشین ظرف‌شویی قرار نگیرند. آیا یک سروصدا تکراری را می‌شنوید؟ این به‌احتمال‌زیاد توسط بازوی اسپری ایجاد می‌شود که ممکن است چیزی در داخل ماشین ظرف‌شویی وجود داشته باشد هنگامی‌که بازوی اسپری چرخش دارد. اگر متوجه این صدا شده‌اید، ماشین ظرف‌شویی را بازکنید و هر آیتم را در داخل تنظیم کنید تا بازوی اسپری بتواند آزادانه چرخش کند.

 • پمپ تخلیه میتواند از دلیل صدای زیاد ظرفشویی باشد

خراب بودن پمپ یکی از عواملی ست که باعث می شود ماشین ظرفشویی شما صدای زیادی داشته باشد. نقش پمپ ایجاد فشار در بازوهای اسپری کننده و در بعضی مدل ها، تخلیه آب نیز می باشد. پمپ در کف ماشین ظرفشویی قرار داشته و متشکل از دو قسمت می باشد: ۱- شستشو و گردش ۲- تخلیه. بخشی که مسئول گردش است، شامل پروانه شستشو و اجزای فیلتر است و بخش مربوط به تخلیه، شامل پروانه تخلیه، تیغه خرد کن و گاهی یک شیر که توسط مارپیچ کهربایی فعال می شود، است. پروانه ها توسط موتور الکتریکی کار می کنند و به پایین یا اطراف پمپ چسبیده اند. اگر تیغه های از بین برنده باقیمانده غذا خوب کار نکنند و یا در آن ها زباله گیر کرده باشد، در موقع کار کردن دستگاه صدا ایجاد می شود. به علاوه ممکن است تکه های غذا، ظروف، خلال دندان یا … در پروانه بالا گیر کرده باشد که موجب ایجاد صدا می شود. همچنین هر گونه فرسودگی در پروانه ها و تیغه از بین برنده باقی مانده غذا، ایجاد صدای اضافی می کند.

 لازم به ذکر است امروز ماشین ظرف‌شویی‌هایی به بازار آمده است که دارای حداقل نویز می‌باشند و در هنگامی‌که از آن استفاده می‌کنید متوجه انجام کار آن نخواهید شد.

در مورد اجزای ماشین ظرف‌شویی خوب است بدانید که این وسیله دارای قطعات متحرک زیادی نیست البته اگر در مقایسه با لباسشویی در نظر گرفته شود. مایل هستیم در مورد مکانیسم عملکرد ماشین ظرف‌شویی برای شما صحبت کنیم. اول‌ازهمه ماشین ظرف‌شویی آبگیر شده سپس جریان آب خیلی را گرم به‌صورت پرفشار که این فشار زیاد خوب است بدانید که توسط پمپ ایجاد می‌شود. این آب  به‌وسیله یکسری پره‌های چرخان همراه با فشار به محتویات داخل ماشین پاشیده می‌شود مکانیسمی که برای شما صحبت کردم تکرار خواهد شد تا درنهایت از طریق پمپ آبی که آلوده است به بیرون راه پیدا کند. اما اجزای ماشین ظرف‌شویی اما اجزای ماشین ظرف‌شویی شامل پمپ است که می‌تواند یک و یا دو پمپ باشد. در مورد بازوی چرخان باید گفت که در بعضی مدل‌ها می‌تواند شامل یک بازو باشد و قسمت آب‌بندی و همچنین حلقه یاتاقان که درصورتی‌که ماشین ظرف‌شویی شما آسیب ببیند دریکی از این اجزا باعث سروصدا می‌شود همواره برای بررسی سروصدای ماشین ظرف‌شویی خود را در نظر بگیرید همان‌طور که گفته شد باعث ایجاد فشار برای آن شده تا بتواند با نیروی مناسب ظروف پاشیده شود این کار از طریق بازوهای آبپاش صورت می‌گیرد.

 • حلقه های بلبرینگ و کاسه نمد بازوهای اسپری کننده میتواند از دلایل صدای ظرفشویی باشد

اگر ماشین ظرفشویی شما صدای زیادی ایجاد می کند، ممکن است علت آن کاسه نمد یا حلقه بیرینگ بازو ها باشد. این قطعات حلقه های پلاستیکیی هستند و هنگام چرخش بازوها آن ها را حمایت می کنند. اگر این قطعات هرز یا فرسوده شوند، مانع درست کار کردن بازوها می شوند. کاسه نمد و حلقه بیرینگ را چک کنید  و در صورت فرسوده بودن آن ها را تعویض کنید.

 • بازوهای اسپری کننده میتواند از دلایل صدای زیاد ظرفشویی باشد

مطمئن شوید که بازوها به راحتی می چرخند و به قفسه ها و ظرف ها برخورد نمی کنند. اگر این بازوها لق هستند، ممکن است قسمت میانی آن ها و یا توپی آن ها خراب بوده و نیاز باشد بازوها را تعویض کنید. از عوامل دیگر سر و صدای ماشین ظرف‌شویی شما ممکن است مربوط به مسئله سایش اسپری‌ها باشد که در این صورت باید آن را تعویض کنید. همواره به یاد داشته باشید یک بازوی اسپری باید به‌صورت کاملاً آزادانه در محیط ماشین ظرف‌شویی به کار خود ادامه دهد. گاهی اوقات بازوی اسپری ممک است شل شده باشد که در این صورت این مسئله می‌تواند به بخش مرکزی و همچنین توپی بازوی آبپاش مربوط شود.

 • از عوامل دیگر ایجاد صدا ظرفشویی حلقه‌ی یاتاقان و همچنین آب‌بندی بازوی اسپری دستگاه می‌باشد.

در مورد حلقه‌ی یاتاقان لازم به توضیح است که این قسمت دارای جنسی از پلاستیک است که وظیفه دارد بازوهای آبپاش و همچنین شستشو را نگه‌داری کرد و باعث چرخیدن بازوی روی این حلقه می‌شود. یک‌راه وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا حلقه‌ی دستگاه شما مشکلی دارد یا خیر و آن این است که به‌وسیله دست بازوی اسپری دستگاه خود را چرخاند و درصورتی‌که متوجه شدید به‌سختی چرخانده می‌شود باید نسبت به بیرون آوردن آن و همچنین جایگزینی‌اش اقدام کنید.

نشت آب از ماشین ظرفشویی ( چرا از ماشین ظرفشویی آب میریزد ؟ )

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به دلیل نشتی آب از ماشین ظرفشویی میپردازیم : چکه کردن ماشین ظرفشویی می تواند بسیار آزار دهنده باشد و حتی نشت خیلی کم آب ممکن است خسارت اساسی به خانه شما وارد کند و ایجاد هزینه های زیادی برای تعمیر خانه کند.  همچنین ممکن است تعمیر آن توسط یک تعمیرکار هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که چکه می کند، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در چکه کردن ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد.

 • پمپ

خراب بودن پمپ یکی از عواملی ست که باعث می شود ماشین ظرفشویی شما چکه کند. نقش پمپ گردش دادن آب در ماشین ظرفشویی و در بعضی مدل ها، تخلیه آب نیز می باشد. پمپ در کف ماشین ظرفشویی قرار داشته و متشکل از دو قسمت می باشد: ۱- شستشو و گردش ۲- تخلیه. بخشی که مسئول گردش است، شامل پروانه شستشو و اجزای فیلتر است و بخش مربوط به تخلیه، شامل پروانه تخلیه، تیغه خرد کن و گاهی یک شیر که توسط مارپیچ کهربایی فعال می شود، است. محفظه پمپ نوعی واشر لاستیکی دارند که نقش آب بندی پمپ را در قسمت زیرین آن که به کف متصل است، دارند. به مرور زمان و بر اثر تماس با شوینده ها این واشر فرسوده شده و آب از آن ناحیه به بیرون نشت می کند. بخش های شستشو و تخلیه پمپ همچنین آب بندی خودشان را دارند و همان طور که گفته شد در اثر مرور زمان و فرسودگی، ممکن است نشت آب ایجاد شود. مقدار نشت آب از این نواحی معمولا آن قدر کم است که تا زمانی که پنل زیرین ماشین ظرفشویی را بر ندارید، جلب توجه نمی کند.

 • واشر در

اگر مشاهده کردید که از نواحی جلوی ماشین ظرفشویی آب چکه می کند، ممکن است مشکل از واشر در باشد. واشر در ماشین ظرفشویی معمولا از لاستیک نرم یا وینیل ساخته شده است و دور تا دور در را می پوشاند و آن را آب بندی می کند. برخی مدل ها دارای صفحه های لاستیکی در گوشه های پایین ماشین ظرفشویی هستند که از نشت آب از این نواحی جلوگیری می کنند. وقتی لاستیک یا وینیل فرسوده می شوند، انعطافشان کاهش می یابد و شکننده می شوند. در نتیجه به راحتی آسیب می بینند و یا عمل آب بندی را درست انجام نمی دهند. واشر ها را بررسی کنید ( و در صورت وجود، صفحه های لاستیکی را) و اگر فرسوده و آسیب دیده به نظر می رسند، آن ها را تعویض کنید. همچنین از درست قرار گرفتن در اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که پایه های تنظیم کننده ماشین لباسشویی را تراز کرده و حمایت می کنند. در غیر این صورت، در به درستی جا نمی افتد. مطمئن شوید که چفت در درست کار می کند و خوب تنظیم شده است.

 • شیر ورودی آب

شیر ورودی آب، آب مورد نیاز ماشین لباسشویی را از لوله کشی خانه تامین می کند و می تواند منبع نشت باشد. شیر ورودی در پشت روکش پایینی یافت می شود. اتصال منبع آب داغ به شیر ورودی ممکن است از لوله مسی، شیلنگ لاستیکی و یا شیلنگ فلزی تشکیل شده باشد. نحوه اتصال منبع آب به شیر ورودی را بررسی کنید تا مطمئن شوید سالم است و چکه نمی کند. خروجی شیر یک شیلنگ لاستیکی یا پلاستیکی دارد که معمولا به اطراف دیگ وصل می شود. وجود ترک و یا پارگی را در این شیلنگ ها و انژکتور دیگ و همچنین قسمت پلاستیکی خود شیر آب بررسی کنید. این بررسی در صورتی که ماشین ظرفشویی در حال آبگیری باشد دقت و اعتبار بیشتری دارد.

 • دیسپنسرها و گرومت ها

دیسپنسر یا توزیع کننده شوینده و دیسپنسر مایع کمک آبکشی معمولا در پنل داخلی در ماشین لباسشویی قرار گرفته اند. برخی مدل ها دارای مجموعه دیسپنسر هستند که برای جلوگیری از نشت آب با پیچ و واشر به داخل پنل متصل شده اند. مدل های دیگر ممکن است دارای یک دیسپنسر که به پنل در قالب شده است، باشندکه یک چفت دارد که به پشت پنل داخلی چسبیده است و از گرومت لاستیکی برای آب بندی اطراف چفت دیسپنسر، جایی که از پنل در خارج می شود، استفاده می کند. اگر نشت آب در جلوی ماشین ظرفشویی مشاهده کردید، ممکن است مشکل از واشر دیسپنر و یا گرومت چفت باشد.

 • بازوهای اسپری کننده

آب از طریق بازوهای اسپری کننده به داخل ماشین ظرفشویی با فشار وارد شده و همراه با شوینده به اطراف ماشین طرفشویی اسپری می شود. تمام ماشین ظرفشویی ها یک بازوی پایین که در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است، دارند و بعضی ماشین ظرفشویی ها علاوه بر آن، بازوی میانی و بالایی نیز دارند که در بالای قفسه بالایی و یا بالای محفظه شستشو قرار گرفته است. بیشتر بازوهای اسپری کننده از پلاستیک ساخته شده اند که قابل شکسته شدن هستند و در صورت شکسته شدن الگوی پخش آب آنها به طور قابل توجهی تغییر می کند. این وضعیت باعث می شود آب به طرف پایین در که واشری وجود ندارد پاشیده شود و در نتیجه باعث چکه کردن آب به بیرون شود. همچنین مسدود شدن حفره های بازوهای اسپری کننده نیز این تغییر الگو در اسپری کردن آب را ایجاد کرده و نتیجه مشابهی دارد. بازوهای اسپری کننده را جدا کنید تا هر گونه انسداد احتمالی را برطرف کنید و یا شکسته بودن آن ها برا بررسی کنید.

 • شناور و کلید شناور

شنارو و کلید شناور ابزارهایی ایمنی هستند و از بیش از حد پر شدن آب در ماشین ظرفشویی جلوگیری می کنند. شناور در داخل دیگ، در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و کلید شناور در پایین دیگ و دقیقا پایین شناور قرار گرفته است. هم زمان که سطح آب در دیگ بالا می آید، شناور نیز بالا می آید. و هنگامی که آب به سطح مناسب رسید، دسته شناور کلید شناور را فعلا کرده تا شیر آب ورودی را ببندد. هر گونه عملکرد نادرست شناور و کلید شناور باعث می شود سطح آب بیش از حد مجاز بالا بیاید و ایجاد چکه کند. سطح آب مناسب معمولا تا المنت گرم کننده در پایین دیگ می باشد. اگر سطح آب بیش از حد بالا بود، باید شک کنید که مشکل از شناور یا کلید شناور است.

 • کلمپ شیلنگ و شیلنگ

کلمپ های شیلنگ از شیلنگ های تخلیه و گردش آب در پمپ ماشین ظرفشویی محافظت می کنند. این شیلنگ ها و کلمپ ها با برداشتن صفحات لاستیکی در کف ماشین ظرفشویی قابل دسترسی هستند. اگر این کلمپ ها شل شوند و یا شیلنگ ها پاره شده باشند، باعث نشت آب می شوند. مطمئن شوید که کلمپ ها را در شیلنگ های تخلیه و گردش آب چک کرده اید و در صورت نیاز کملپ ها را محکم کنید و یا تعویض کنید.

ماشین ظرفشویی روشن نمی شود ( چرا ماشین ظرفشویی روشن نمیشود ؟ )

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی میپردازیم : روشن نشدن ماشین ظرفشویی می تواند بسیار آزار دهنده باشد و تعمیر آن توسط یک تعمیرکارممکن است هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که روشن نمی شود، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در روشن نشدن ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد.

 • چفت در یا کلید چفت در

اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود، ممکن است مشکل از چفت در یا کلید چفت در باشد. مجموعه چفت در برای بسته نگه داشتن در در زمان شستشو به کار می رود تا آب به بیرون نشت نکند. همچنین این مجموعه کلید چفت در را هماهنگ می کند تا به کنترل های ماشین ظرفشویی برق رسانی کند. اگر در نتواند به درستی بسته شود و در نتیجه کلید چفت در را فعال نکند، و یا اگر کلیدها خود خراب باشند و به کنترل ها برق نرسانند، در نتیجه ماشین ظرفشویی روشن نمی شود. مجموعه چفت در را به همراه کلید چفت در بررسی کنید.

مجموعه چفت در معمولا در بالای در و پشت پنل داخلی در قرار گرفته است. برای دسترسی به آن، باید پیچ هایی که به پنل داخلی در هستند باز کنید و سپس در داخلی و خارجی را جدا کنید. مجموعه چفت در معمولا دو کلید که به دلیل ایمنی به صورت سری با سیم به هم وصل شده اند دارد. با قرار دادن دستی زبانه در مجموعه چفت در، مطمئن شوید که زبانه کلیدها را فعال می کند. اگر هر دو کلید به صورت مکانیکی فعال می شوند، باید در مرحله بعد آن ها را با مولتی متر از نظر پیوستگی بررسی کنید. قبل از انجام این اقدامات برق دستگاه را قطع کنید.

 • تایمر یا کنترل الکترونیکی

اگر مشخص شد که مجموعه چفت در به درستی کار می کند ولی هنوز ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود، مرحله بعدی این است که تایمر و کنترل الکترونیکی را بررسی کنید. اولین گام سیکل ماشین ظرفشویی معمولا این است که عمل تخلیه را انجام دهد تا اگر آبی از دفعه قبل در دیگ مانده، تخلیه شود. اگر صدای روشن شدن موتور پمپ تخلیه را نمی شنوید، باید تایمر و کنترل الکترونیکی را به عنوان دلایل احتمالی چک کنید. در مدل هایی که تایمر دستی دارند، تایمر برای برق رسانی به موتور پمپ شیر ورودی آب، مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه با توالی مناسب در سیکل، به کار می رود. تایمر از یک سری اتصالات الکتریکی که توسط یک موتور کوچک کار می کنند و تماما در محفظه تایمر قرار دارند، استفاده می کند.

می توانید اتصالات تایمر را از نظر پیوستگی با یک مولتی متر و با استفاده از دیاگرام شماتیک مخصوص مدل دستگاه خود بررسی کنید تا مشخص شود کدام اتصالات موتور و مدارهای شیر ورودی را کنترل می کنند. قبل از انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید. در مدل هایی که کنترل الکترونیکی دارند، برد مدار اصلی همان کار یک تایمر مکانیکی را با استفاده از یک میکروپروسسور و رله های الکترونیکی برای کنترل موتور و مدارهای شیر ورودی انجام می دهد. می توانید خروجی رله ها را با یک مولتی متر چک کنید. این کار با اعمال ولتاژ انجام می شود و فقط باید توسط افراد دارای صلاحیت انجام شود. مدل هایی که کنترل الکترونیکی دارند، ممکن است یک کد خطا در هنگام ایجاد مشکل نمایش دهند. هر دو تایمر مکانیکی و برد کنترل الکترونیکی معمولا در  پشت پنل کنترل در بالای در قرار می گیرند. شما باید پنل در داخلی را بردارید تا به آن دسترسی پیدا کنید.

نانسا سرویس تعمیر و نصب لباسشویی در تبریز_ تعمیر و نصب لباسشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب لباسشویی در تهران_ تعمیر و نصب لباسشویی در مشهد_ تعمیر و نصب لباسشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب لباسشویی در شیراز

 • کلید انتخابگر

کلید انتخابگر در ماشین ظرفشویی برای انتخاب گزینه های مختلف برای یک سیکل معین مثل خشک کردن با دما و شستشو با گرما به کار می رود. بسته به مدل دستگاه، این کلید ممکن است در موتور و یا مدار آبگیری به کار رود و در صورت خراب بودن یا کامل فشرده نشدن دکمه های انتخاب، می تواند مانع روشن شدن ماشین ظرفشویی شود. قبل از باز کردن بخش مربوطه و انجام تعمیرات، بررسی کنید تا مطمئن شوید کلید به درستی فشرده شده است. اتصالات کلید انتخابگر می تواند با استفاده از یک مولتی متر و راهنمای دیاگرام شماتیک دستگاه از نظر پیوستگی چک شود. کلید انتخابگر روی پنل کنترل قرار دارد و باید پنل در داخلی را بردارید تا به آن دسترسی پیدا کنید. قبل از انجام این اقدامات برق دستگاه را قطع کنید.

 • رله استارت موتور

بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی در موتور پمپ اصلی از رله استارت استفاده می کنند. رله استارت برای تامین برق سیم پیچ استارت موتوردر زمانی که موتور در حال کار است به کار می رود و دارای یک پلونگر متحرک در داخل است که یک سری اتصالات را به کار می اندازد. اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود و مطمئن شده اید که برق از مدار کنترل به موتور می رسد، ممکن است رله استارت موتور خراب باشد. معمولا رله استارت در کنار موتور قرار دارد و می توانید با مولتی متر و دیاگرام سیم کشی مخصوص دستگاه خود، پیوستگی آن را چک کنید. قسمت سیم پیچ رله تمام مدت پیوسته نشان می دهد و قسمت اتصال کلید باید وقتی فعال است پیوسته نشان دهد. می توانید به صورت دستی رله را تست کنید که پیوستگی آن را چک کنید. به این صورت که آن را برعکس کنید و اجازه دهید پلونگر بی افتد. قبل از انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

 • فیوز حرارتی

بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی که کنترل الکترونیکی دارند، از یک فیوز حرارتی برای پروتست برد کنترل استفاده می کند. فیوز حرارتی معمولا در بالای کنار مجموعه برد مدار قرار دارد و با دو سیم به آن متصل شده است. اگر فیوز حرارتی خراب باشد، برد کنترل برق دریافت نمی کند و ماشین ظرفشویی روشن نمی شود.  برای چک کردن فیوز حرارتی باید به پنل کنترل با برداشتن در داخلی دسترسی داشته باشید. سپس دو سیم اتصال فیوز حرارتی به برد کنترل را جدا کنید. سپس با یک مولتی متر پیوستگی فیوز را بررسی کنید. قبل از انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

 • موتور محرک

موتور محرک ماشین ظرفشویی قسمتی ست که گردش آب را برای شستشو انجام می دهد. انرژی الکتریکی برای کار کردن موتور، توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی همزمان با رله استارت تامین می شود. اگر ماشین ظرفشویی بعد از اینکه رله استارت به موتور برق فرستاد روشن نشود، ممکن است نشان دهنده این باشد که موتور ایراد دارد. می توانید سیم پیچ های موتور را با استفاده از مولتی متر از نظر پیوسته بودن چک کنید. همچنین اگر صدای وزوز بلند از سمت موتور شنیدید، احتمالا موتور خراب بوده و نیاز به تعویض دارد. قبل از انجام هر  اقدام برق دستگاه را قطع کنید.

چفت در ماشین ظرفشویی خراب است

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به دلیل خراب شدن چفت در ماشین ظرفشویی میپردازیم : خراب شدن چفت در ماشین ظرفشویی می تواند بسیار آزار دهنده باشد و تعمیر آن توسط یک تعمیرکارممکن است هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر چفت در ماشین ظرفشویی کار سختی نیست. در ادامه ما دلایل خرابی چفت در ماشین ظرفشویی را بیان کرده ایم. با استفاده از این مطلب، علت این مشکل را بررسی کرده و آن را برطرف کنید.

 • چفت در یا کلید چفت در

اگر چفت در ماشین ظرفشویی شما درست کار نمی کند، اولین چیزی که باید بررسی کنید، زبانه در است. زبانه در به بالای دیگ ماشین ظرفشویی چسبیده و معمولا قابل تنظیم است. اگر درست تنظیم نشده باشد، می تواند چفت در را از فعال شدن باز بدارد و در نتیجه از کار کردن ماشین ظرفشویی جلوگیری می کند. همچنین ممکن است در را محکم نبندد و از نشت آب جلوگیری نکند. چفت در همچنین ممکن است فرسوده و هرز شده باشد و در را محکم نبندد که در آن صورت باید آن را تعویض کرد. کلید های در نیز ممکن است مانع درست کار کردن چفت در شده باشند. کلید در ممکن است قطعی داشته باشند و مدار الکتریکی برق را به کنترل نرساند. اگر فکر می کنید که مشکل از کلید در است، با یک مولتی متر آن را چک کنید.

ماشین ظرفشویی ظرف ها را خوب تمیز نمی کند

چرا ماشین ظرفشویی ظرفها را خوب تمیز نمیکند ؟

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به عدم شستشوی مناسب ظرفها در ظرفشویی میپردازیم : ماشین ظرفشویی که ظرف ها را خوب تمیز نکند ، می تواند بسیار آزار دهنده باشد و ممکن است تعمیر آن توسط یک تعمیرکار هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که ظرف ها را خوب تمیز نمی کند، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در اختلال در شستشوی ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد .

 • واشر محفظه تخلیه بالا

اگر مشاهده کردید که فشار در بازوهای اسپری کننده پایین است، واشر محفظه تخلیه بالا می تواند علت این مشکل باشد. واشر این محفظه بر روی پوشش تخلیه در بالای ایمپلر گردش قرار دارد.  واشر مذکور ممکن است فقط شل شده باشد و یا اینکه لازم باشد کل مجموعه آن تعویض شود. اگر قصد دارید واشر را تعویض کنید، مطمئن شوید که باقیمانده کثیفی و خرده آشغال در جای واشر قبلی نمانده باشد زیرا باعث می شود واشر خوب جا نیفتد.

 • بازوی اسپری کننده

بازوی اسپری کننده پایین (و همینطور بازوهای اسپری کننده بالا و میانی در صورت وجود) می تواند دلیل خوب شسته نشدن ظرف های شما توسط ماشین ظرفشویی باشد. نقش بازوی اسپری کننده، اسپری کردن آب داغ و شوینده با فشار به طرف ظرف ها می باشد. چک کنید تا مطمئن شوید که بازوها آزادانه حرکت می کنند و به ظرف ها گیر نمی کنند. حلقه بیرینگ بازوی اسپری کننده ممکن است شل یا فرسوده شود که منجر به خراب شدن الگوی حرکت بازو شده و باعث می شود بازو لق شود. خرده آشغال هایی مانند تکه های غذا، خلال دندان، سلفون، شیشه و یا هر شی خارجی دیگری می تواند حفره های بازو را مسدود کند و فشار اسپری کردن را کاهش داده و مسیر آن را تغییر دهد. اگر بعضی حفره ها بسته شده باشند، باید سیستم فیلتر ار چک کنید که مشکل نداشته باشد. شکستگی و یا جدا شدن درزهای بازوها نیروی بازو را ضعیف می کند. اگر ماشین ظرفشویی شما بازوی بالا نیز دارد، براکت نصب آن را چک کنید که شل و شکسته نشده باشد.

 • پایه اتصال به لوله آب (Docking Starion)

اگر ماشین ظرفشویی شما دارای بازوی میانی می باشد که به قفسه قابل تنظیم بالایی چسبیده است، باید پایه اتصال به آن به لوله آب و همچنین فلاپرها را چک کنید. پایه اتصال به لوله آب در پشت ماشین ظرفشویی در قسمت لوله ورودی آب پیدا شده و آب بازوی میانی را تامین می کند و معمولا ۲ خروجی دارد. مطمئن شوید که پایه اتصال به لوله درست به لوله آب وصل شده است. فلاپر ها را چک کنید تا مطمئن شوید که می توانند آزادانه حرکت کنند و درست بسته شوند و وقتی لوله آب به بازوی اسپری کننده میانی وصل نیست، اجازه از دست رفتن فشار را نمی دهند. قطعات پلاستیکی را از نظر شکستگی چک کنید و در صورت نیاز تعویض کنید.

 • خرد کننده

خرد کننده غذا تکه های غذا که در بشقاب ها باقی مانده اند را به قطعات کوچک تبدیل کرده تا به راحتی از قسمت تخلیه پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی خارج شوند. اگر تکه های غذا درست خرد نشوند، تکه ها آشغال ممکن است جلوی تخلیه آب کثیف را بگیرند و آن آب دوباره در ماشین ظرفشویی گردش کند. اگر ماشین ظرفشویی شما درست ظرف ها را تمیز نمی کند، بخش تخلیه را چک کنید. اگر باقی مانده غذا در آن جا دیدید، خرد کننده را چک کنید که آسیب ندیده باشد.

 • شیر ورودی آب

شیر ورودی آب یکی از رایج ترین قسمت هایی ست که خراب می شود و اگر آب دیگ را به سطح مناسب نرساند، می تواند دلیل این باشد که ماشین ظرفشویی ظرف ها را تمیز نکند. شیر آب معمولا در جلوی ماشین ظرفشویی در زیر پنل پایینی قرار دارد. اگر سطح اب به میزان مورد نیاز نرسد و یا اینکه اصلا آب به ماشین ظرفشویی نرسد، ابتدا باید بررسی کنید که در زمان آبگیری برق به شیر ورودی آب می رسد. این کار می تواند با یک مولتی متر انجام شود. اگر شیر ورودی مسدود نشده باشد و برق نیز در زمان مناسب به آن برسد، شیر ورودی آب باید تعویض شود.

 • لوله آب رسان

اگر ماشین ظرفشویی شما دارای بازوی اسپری کننده بالایی است، ممکن است لوله آب رسان ایراد داشته باشد. لوله آب رسان یک لوله است که معمولا از پلاستیک ساخته شده است و آب بازوی اسپری کننده بالایی و در بعضی مدل ها بازوی میانی را تامین می کند. مطمئن شوید که لوله درست در مقابل بازوی اسپری کننده قرار گرفته است و هیچ انسدادی برای جریان آب در آن وجود ندارد. بعضی مدل ها در لوله آب رسان دارای فیلتر هستند که ممکن است گرفتگی داشته باشد.

 • فیلترها

تمام ماشین های ظرفشویی یک یا چند فیلتر برای جدا کردن غذا از آب شستشو در هنگام شستشو دارند. این فیلترها معمولا خود تمیز شونده هستند. اما در شرایط خاص آب و یا استفاده از شوینده، ممکن است دچار گرفتگی شوند. فیلتر ها را در قسمت گردش پمپ و یا لوله آب رسان بازوی بالا پیدا کنید و تمیز کنید و یا در صورت نیاز آن را تعویض کنید. اگر فیلتر پاره شده بود و یا به هر صورت آسیب دیده بود، احتمال ورودی ذره های غذا یا اشیا دیگر به بازوهای اسپری کننده و ایجاد اختلال در عملکرد آن ها هست.

 • اسپینر شستشو

اسپینر شستشو سطح سوم یک بازوی شستشوی کوچک است که در لوله ورودی آب قرار دارد. اگر اسپینر شل شود، ممکن است درست فیت نشود و یا ممکن است شکسته شده باشد. در آن صورت دلیل اینکه ظرف های شما آن طور که باید تمیز نمی شود ممکن است این قطعه باشد. اسپینر را چک کنید و مطمئن شوید که به راحتی می چرخد.

 • دیسپنسرها شوینده

دیسپنسر یا توزیع کننده شوینده می تواند دیل این باشد که ماشین ظرفشویی ظرف ها را تمیز نمی کند. ابتدا مطمئن شوید که از شوینده با کیفیت بالا استفاده می کنید و اگر از ژل و قرص استفاده می کنید، شوینده مایع قوی تری را امتحان کنید زیرا راحت تر در آب حل می شود. اگر محفظه شوینده قسمت پیش –شستشو دارد، به این قسمت شوینده اضافه کنید. مطمئن شوید با توجه به خصوصیات آب منطقه تان از میزان مناسبی شوینده استفاده می کنید. آب سخت بیشتر از آب نرم شوینده احتیاج دارد. اما مراقب باشید که بیش از اندازه شوینده اضافه نکنید  زیرا به ظروف شیشه ای خود آسیب می رسانید. محفظه شوینده ممکن است دچار انسداد باشد و یا شوینده قبلی در آن باقی مانده باشد. پس اگر لازم بود آن را تمیز کنید. همچنین چک کنید که محفظه شوینده در زمان شستشو شوینده را به داخل ماشین ظرفشویی آزاد می کند.

 • المنت گرم کننده

ماشین ظرفشویی ها برای تمیز کردن ظرف ها نیاز به آب داغ کافی دارند. معمولا حدود ۱۴۰ درجه فارنهایت. المنت گرم کننده که در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد، برای نگه داشتن دمای آب نرمال در ماشین ظرفشویی و یا گرم کردن آب برای سیکل هایی که با دمای بالا شستشو می دهند، به کار می رود. لازم به ذکر است که المنت برای گرم کردن آب در سیکل های معمولی به کار نمی رود. پس قبل از چک کردن المنت مطمئن شوید که آب ورودی به اندازه کافی داغ است. لطفا توجه کنید که آب داغ تر ۱۴۰-۱۵۰ درجه چون ممکن است به ظرف های شما صدمه بزند، توصیه نمی شود. قبل از شروع یک سیکل شستشو آب داغ را در سینک ظرفشویی برای چند دقیق باز کنید. اگر شیر ورودی به ماشین ظرفشویی به اندازه کافی داغ است اما با وجود انتخاب گزینه گرم نگه داشتن آب، دمای آن در طول شستشو افت می کند، در نتیجه باید المنت را تعویض کنید. المنت می تواند با مولتی متر چک شود.

 • ایمپلر های پمپ

در یک ماشین ظرفشویی دو ایمپلر وجود دارد. ایمپلر شستشو و ایمپلر تخلیه که در پمپ ماشین ظرفشویی قرار دارد. ایمپلر شستشو بخشی است که آب را به گردش در می آورد و فشار بازوی اسپری کننده را تامین می کند. ایمپلر تخلیه اگر در ماشین ظرفشویی شما وجود دارد، فقط برای تخلیه ماشین ظرفشویی استفاده می شود. ایمپلرها را از نظر صدمه دیدن توپی و پره ها چک کنید و در صورت نیاز تعویض کنید.

چرا ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند ؟

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به دلیل عدم تخلیه ماشین ظرفشویی میپردازیم ( علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ) : ماشین ظرفشویی که تخلیه نمی کند ، می تواند بسیار آزار دهنده باشد و ممکن است تعمیر آن توسط یک تعمیرکار هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند ، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که آب را تخلیه نمی کند ، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد.
پیستون و مجموعه مهره
بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی از یک سوپاپ به عنوان قسمتی از پمپ تخلیه استفاده می کنند. در این سوپاپ از پیستون و مجموعه مهره استفاده شده است. اگر ماشین ظرفشویی شما آب را خوب تخلیه نمی کند، ممکن است ایراد از پیستون و مجموعه مهره باشد. این مجموعه در پایین دیگ و در زیر درپوش چاهک قرار دارد و با باز کردن ۴ پیچ در دسترس قرار می گیرد. پیستون و مجموعه مهره باید بتواند آزادانه به بالا و پایین حرکت کند. وقتی پیستون به در پایین قرار دارد، باید یک آب بندی محکم را ایجاد کند. در غیر این صورت، ماشین ظرفشویی قادر نخواهد بود آب را کاملا تخلیه کند و پیستون و مجموعه مهره نیاز به تعویض دارد.
همچنین باید واشر شیر را چک کنید تا مطمئن شوید درست در قسمت رزوه دار پیستون و مجموعه مهره قرار گرفته است . در صورت صدمه دیدن و یا فرسوده شدن آن را تعویض کنید.
پمپ تخلیه و موتور
تمام ماشین های ظرفشویی روشی برای تخلیه آب دارند. بیشتر مدل ها یک پمپ که با موتور کار می کند و دو بخش مجزا دارد، دارند. یک بخش برای گردش آب و بخش دیگر برای تخلیه است که هر بخش ایمپلر خود را دارد. بقیه مدل ها یک پمپ تخلیه جدا دارند و برخی از آن ها از پمپ گردش اصلی همراه با یک سیم پیچ تخلیه و دریچه دیواتور یا فلاپر استفاده می کنند. در مدل هایی که از یک پمپ تخلیه جدا استفاده می کنند، باید بررسی کنید که آیا در ورودی و خروجی پمپ انسدادی وجود دارد یا خیر و همچنین مطمئن شوید که در بخش تخلیه سیکل شستشو، برق به موتور پمپ می رسد. اگر هر دو مورد مشکلی نداشت، باید پمپ و مجموعه موتور را تعویض کنید.
در مدل هایی که از فلاپر تخلیه و سیم پیچ استفاده می کنند، مجددا باید به دنبال هر گونه انسداد بگردید و مطمئن شوید که به سیم پیچ برق می رسد و قطعی ندارد. برای انجام این تست ها از مولتی متر استفاده کنید. مطمئن شوید که اتصال راه انداز فلاپر یا دیواتور آزادانه حرکت می کند و هر قطعه ای که ایراد داشت را تعویض کنید. در مدل هایی که پمپ های دو بخشی دارند، ممکن است ایمپلر تخلیه ایراد داشته باشد. ابتدا مطمئن شوید که موتور در مسیر درستی کار می کند. اگر موتور کار نمی کند، برق را در پایانه های موتور چک کنید. اگر ولتاژ موجود نبود، باید کلیدهای در، تایمر و کنترل الکترونیکی را به عنوان دلایل احتمالی چک کنید. اگر ولتاژ درست بود، سیم پیچ های موتور احتمالا باز هستند. اگر موتور صدای وزوز تولید می کند، ممکن است مشکل این باشد که ایمپلر تخلیه گیر کرده و یا موتور متوقف شده است. اکر موتور متوقف شده است، موتور یا موتور به همراه مجموعه پمپ باید تعویض شود. بررسی های الکتریکی با مولتی متر قابل انجام است.
برای اینکه مشخص شود که ایمپلر مشکل دارد یا خیر، موتور باید باز شود. بخش تخلیه معمولا زیر بخش گردش آب قرار دارد. قفسه پایین، بازوی اسپری کننده، پوشش پمپ و مجموعه فیلتر را بردارید تا به آن دسترسی پیدا کنید. ایمپلر تخلیه را از نظر صدمه دیدن و فرسوده شده بودن بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض کنید. همچنین مطمئن شوید که خرد کننده غذا در وضعیت خوبی قرار دارد و اجازه نمی دهد تکه های بزرگ غذا خروجی تخلیه را مسدود کنند و همچنین خرد کننده ایمپلر به راحتی می چرخند.
فلاپر سوپاپ
بعضی ماشین ظرفشویی ها در خروجی تخلیه از سوسپاپ استفاده می کنند. سوپاپ برای این استفاده می شود که به آب اجازه جریان در یک جهت را بدهد اما به آب کثیف اجازه ورود دوباره به ماشین ظرفشویی را ندهد. این قطعه معمولا یک فلاپر لاستیکی است که در پورت خروجی محفظه پمپ تخلیه قرار دارد. اگر به مسدود بودن شیلنگ تخلیه شک دارید و یا اگر مشاهده کردید که آب کثیف به داخل ماشین ظرفشویی باز می گردد، احتمال این که مشکل از سوپاپ باشد زیاد است. فلاپر باید در هنگام تخلیه کاملا باز باشد، اما در هنگام شستشو یا گردش آب، دریچه را کاملا ببندد. اگر هیچ شیء خارجی ای این عملیات را محدود نمی کند، سوپاپ باید تعویض شود.
تسمه
بعضی ماشین ظرفشویی ها ممکن است از تسمه استفاده کنند. اگر تسمه مشکل دارد یا می لغزد، پمپی که مسئول تخلیه آب است، درست کار نخواهد کرد. تسمه را از نظر فرسوده بودن و شل شدن چک کنید و در صورت نیاز تعویض کنید.
تایمر
بعضی ماشین ظرفشویی ها از تایمر مکانیکی برای راه انداختن سیکل استفاده می کنند. تایمر موتور پمپ اصلی را به همراه سیم پیچ تخلیه و یا موتور جدای پمپ تخلیه (اگر پمپ ماشین ظرفشویی شما موتور جدا دارد) کنترل می کند. تایمر معمولا در پنل فرمان در بالای در ماشین ظرفشویی قرار دارد. به یک دیاگرام سیم کشی احتیاج دارید تا مشخص کنید اتصالت مربوط به تایمر و سیکل تخلیه کدام است. سپس آن را با مولتی متر از نظر پیوستگی چک کنید. اگر مشکل داشت، تایمر باید تعویض شود.
شیلنگ تخلیه
اگر شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی مسدود شده باشد، عمل تخلیه انجام نخواهد گرفت. انسداد معمولا در خروجی پمپ یا محفظه تخلیه که احتمالا سوپاپ در آنجا قرار دارد یا در ورودی سیستم تخلیه و یا در هر جایی که گرفتگی در شیلنگ ممکن است اتفاق بیفتد، ایجاد می شود. اگر خرده های غذا ایجاد انسداد کرده است، باید خرد کننده غذا را به عنوان دلیل احتمالی مشکل چک کنید. اگر شیلنگ به تدریج دچار گرفتگی شده است، باید تعویض شود و از شیلنگی استفاده شود که از تجمع مواد و ایجاد گرفتگی جلوگیری کند.

ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به دلیل عدم آبگیری ظرفشویی میپردازیم : ماشین ظرفشویی که آبگیری نمی کند ، می تواند بسیار آزار دهنده باشد و ممکن است تعمیر آن توسط یک تعمیرکار هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که آبگیری نمی کند، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد.

 • شیر ورودی آب

شیر ورودی آب برای پر کردن ماشین ظرفشویی از آب با مقدار مناسبی از آب داغ استفاده می شود و توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی کنترل می شود.  شیر آب در پشت پنل پایینی قرار دارد و شامل دو سیم متصل شده به آن، یک شیلنگ خروجی که به دیگ وصل می شود و ورودی آب داغ از منبع آب، می باشد. اگر ماشین ظرفشویی شما آبگیری نمی کند، ابتدا باید مطمئن شوید که در منبع ورودی آب فشار کافی وجود دارد و همچنین در هنگام آبگیری برق به شیر ورودی می رسد. اگر این موارد را چک کردید و مشکلی پیدا نکردید، شیر آب خراب است و باید تعویض شود. اگر در شیر آب برق موجود نبود، باید کلید شناور، تایمر، کنترل الکترونیکی و یا کلید در را به عنوان دلایل احتمالی چک کنید. تمام این بررسی ها با مولتی متر قابل انجام هستند.  

 • شناور

یک شنارو خراب می تواند از آبگیری ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. شناور در پایین دیگ ماشین ظرفشویی قرار دارد و به عنوان یک وسیله ایمنی، مانع بیش از حد پر شدن ماشین ظرفشویی می شود. هم زمان که سطح آب در دیگ بالا می آید، شناور نیز بالا می آید و هنگامی که آب به سطح مناسب رسید، دسته شناور کلید شناور را فعال کرده تا شیر آب ورودی را ببندد. بررسی کنید که هیچ آشغال و شیء خارجی حرکت عمودی شناور را محدود نکرده و شناور به راحتی با کلید شناور که در زیر دیگ قرار دارد، درگیر می شود.

 • کلید شناور

کلید شناور در پایین شناور و در زیر دیگ ماشین ظرفشویی قرار دارد. وقتی کلید شناور توسط شناور فعال می شود، برق شیر ورودی قطع شده و ورود جریان آب به ماشین ظرفشویی را متوقف می کند. مطمئن شوید که حرکت مکانیکی شناور در رابطه با فعال کردن کلید شناور درست عمل کرده و سیم ها مشکلی ندارند. برای بررسی اینکه کلید شناور درست عمل می کند یا خیر، سیم ها را جدا کنید و آن را با مولتی متر چک کنید.

 • کلید در

کلید در یک مکانیزم ساده روشن/ خاموش دارد که وقتی در باز است، ماشین ظرفشویی را از کار کردن باز می دارد. اگر کلید در خراب باشد، ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند. مکانیز کلید در معمولا در پشت پنل در و در بالای در قرار دارد. برای بررسی عملکرد کلید در باید در داخلی و خارجی را جدا کرده و سپس سیم ها را از کلید جدا کرده و پیوستگی آن را با مولتی متر چک کنید.

ماشین ظرفشویی شوینده را توزیع نمی کند

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به این موضوع که چرا ماشین ظرفشویی شما شوینده را پخش نمیکند میپردازیم : ماشین ظرفشویی که شوینده را توزیع نمی کند، می تواند بسیار آزار دهنده باشد و ممکن است تعمیر آن توسط یک تعمیرکار هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که شوینده را توزیع نمی کند، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در عدم توزیع شوینده توسط ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد.

 • توزیع کننده های شوینده و مایع کمک آبکشی

توزیع کننده شوینده برای آزاد کردن شوینده در دیگ ماشین ظرفشویی در سیکل های شستشو طراحی شده است و معمولا از دو بخش تشکیل می شود: یک بخش آب بندی نشده برای پیش- شستشو و یک بخش آب بندی شده برای شستشوی اصلی. مطمئن شوید که توزیع کننده به مرور زمان با تجمع و خشک شدن شوینده مسدود نشده و در این صورت، آن را تمیز کنید. همچنین چک کنید که پوشش توزیع کننده به راحتی باز می شود و آسیب دیده و شکسته شده نیست. مکانیزم آزاد کننده شوینده را از نظر فرسودگی و یا خراب بودن چک کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. توزیع کننده مایع کمک آبکشی برای آزاد کردن مایع آبکشی در دیگ در مراحل پایانی شستشو طراحی شده است. بررسی کنید که توزیع کننده پر است و توسط مواد قبلی مسدود نشده و درپوش درست تنظیم شده است. توزیع کننده های مذکور ممکن است توسط یک مکانیزم مکانیکی یا آزاد کننده دو فلزی و یا موتور مومی کار کنند.

 • در پوش مایع کمک آبکشی

در پوش مایع کمک آبکشی می تواند دلیل آزاد نشدن مایع کمک آبکشی در ماشین ظرفشویی باشد. در پوش مایع کمک آبکشی در پنل در داخلی ماشین ظرفشویی قرار دارد. ممکن است این قطعه شل شود و فقط نیاز باشد آن را محکم کنید؛ اما همچنین ممکن است که خراب شده یا توسط دمای بالای آب در ماشین ظرفشویی صدمه دیده باشد. در پوش مایع کمک آبکشی را باز کنید و آن را از نظر خراب شدگی و ذوب شدگی بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض کنید.

 • فنر در و پین لولای در

اگر ماشین ظرفشویی شما شوینده را توزیع نمی کند، ممکن است مشکل از فنر در و پین لولا باشد. در توزیع کننده توسط فنر حرکت می کند و به وسیله یک زبانه بسته نگه داشته می شود. فنر و پین لولا را چک کنید که خم و یا شکشسته نشده باشند و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید. اگر زبانه در را آزاد نمی کند، باید تایمر، آزاد کننده دو فلزی و یا موتور مومی را بررسی کنید.

 • موتور مومی

موتور مومی در مدل های جدیدتر ماشین ظرفشویی برای باز کردن در توزیع کننده شوینده به کار می رود. اگر موتور مومی درست کار نکند، در توزیع کننده باز نشده و شوینده را به داخل ماشین ظرفشویی توزیع نمی کند. موتور مومی مانند یک سیم پیچ است که توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی فعال شده است و پیستون مکانیزمی که زبانه در توزیع کننده را فعال می کند را به کار می اندازد. مطمئن شوید که موتور مومی در زمان مناسب برق دریافت می کند. اگر موتورمومی مشکلی در گرفتن برق نداشت، باید تعویض شود. همچنین می توانید پیوستگی موتور مومی را توسط مولتی متر چک کنید.

 • آزاد کننده دو فلزی

بعضی ماشین ظرفشویی های قدیمی از یک آزاد کننده دو فلزی برای به کار انداختن زبانه در توزیع کننده شوینده استفاده می کند. مطمئن شوید آزاد کننده دو فلزی در زمان مناسب برق می گیرد و با مولتی متر پیوستگی آن را چک کنید.

 • تایمر

بعضی مدل های ماشین ظرفشویی از تایمر برای به کار انداختن مکانیکی توزیع کننده شوینده استفاده می کند. در زمان مناسب در سیکل، تایمر یک اهرم را فعال می کند که زبانه در توزیع کننده شوینده را آزاد می کند. مطمئن شوید که اتصال بین تایمر و زبانه در درست کار می کند و در غیر این صورت آن را تعویض کنید. بررسی کنید که دندانه تایمر درست کار می کند یا خیر و در صورت خراب بودن آن را تعویض کنید.

چرا ماشین ظرفشویی ظرف ها را خوب خشک نمی کند ؟

در آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آی.پی امداد به اینکه چرا ماشین ظرفشویی ظرفها را خوب نمیشوید میپردازیم : ماشین ظرفشویی که ظرف ها را خوب خشک نمی کند، می تواند بسیار آزار دهنده باشد و ممکن است تعمیر آن توسط یک تعمیرکار هزینه زیادی داشته باشد. حتی برای کسانی که زیاد اطلاعات فنی ندارند، تعمیر ماشین ظرفشویی ای که ظرف ها را خوب خشک نمی کند، کار سختی نیست. در ادامه ما فهرستی از قطعاتی که در خشک نشدن ظرف ها توسط ماشین ظرفشویی دخالت دارند، معرفی کرده ایم. با استفاده از این مقاله، بررسی کنید که کدام قطعه خراب است و نیاز به تعویض داد.

 • المنت گرم کننده

المنت گرم کننده خراب ممکن است علت خوب خشک نشدن ظرف ها باشد. برای آزمایش کردن المنت ابتدا مطمئن شوید که برق ماشین ظرفشویی قطع است. سپس المنت را با مولتی متر از نظر پیوستگی چک کنید. پایانه های المنت در زیر دیگ قرار دارد و با برداشتن پنل پایینی قابل دسترسی است. همچنین باید وضعیت سیم ها و پایانه ها را بررسی کنید و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید. 

 • ترموستات حد بالا

ترموستات حد بالا به عنوان یک وسیله ایمنی که مانع بیش از حد داغ شدن ماشین ظرفشویی می شود، عمل می کند. اگر این ترموستات خراب باشد، ممکن است گرم کننده را قبل از خشک شدن ظرف ها خاموش کند. ترموستات در پایین دیگ ماشین ظرفشویی و پشت پنل پایینی قرار دارد. می توانید پیوستگی آن را با یک مولتی متر چک کنید.

 • توزیع کننده مایع کمک آبکشی

مایع کمک آبکشی و یا درپوش توزیع کننده آن ممکن است دلیل خوب خشک نشدن ظرف ها باشند. بدون مایع کمک آبکشی، ظرف ها خوب خشک نمی شوند. ابتدا مطمئن شوید که مخزن مایع کمک آبکشی خالی نیست. اگر مایع در آن وجود داشت، درپوش توزیع کننده را چک کنید که خوب تنظیم شده و درست در جایش قرار گرفته باشد.

نانسا سرویس تعمیر و نصب لباسشویی در تبریز_ تعمیر و نصب لباسشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب لباسشویی در تهران_ تعمیر و نصب لباسشویی در مشهد_ تعمیر و نصب لباسشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب لباسشویی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *