علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در آن به همراه راه حل

تعمیر کولر گازی
معرفی ۱۰ مشکل شایع در کولر گازی
می 19, 2020
علت کثیر نشت اب
می 24, 2020
تعمیر ماشین ظرفشویی

شاید یکی از اعصاب خوردکن ترین اتفاق هایی که می تواند در استفاده از ماشین ظرفشویی شما را آزار دهد، عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در دستگاه باشد. این اتفاق که چندان هم غیر معمول نیست، به دلایل متفاوتی روی میدهد که در این مقاله بر آن شدیم تا بصورت کامل به علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی بپردازیم.

اگر شما نیز با ماشین ظرفشویی خود مشکل دارید و به علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی قادر به استفاده از آن نیستید، با ما همراه باشید تا به راه حل رفع مشکل خود دست یابید. در صورتی که دانش فنی و تجربه امور تعمیراتی ندارید و از پس رفع مشکل برنمی آیید، کافیست با متخصصین تعمیرات ماشین ظرفشویی نانسا سرویس تماس بگیرید تا در سریعترین زمان ممکن، تکنسین مجرب نانسا سرویس در منزل تان جهت تعمیر اصولی ظرفشویی شما حاضر گردد.

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را به طور کلی می توان در دو حالت خلاصه کرد:

مسیر تخلیه آب دستگاه شامل لوله ها، فاضلاب و فیلترها دچار گرفتگی و مسدودیت شده اند و درنتیجه باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی می شود.
ایراد فنی و معیوب بودن برخی از قطعات مهم همچون پمپ و شیر و غیره، باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی می شود.
بنابراین، برخی از مواردی که می بایست بررسی شوند را خود شما نیز می توانید بررسی کرده و مشکل آن را برطرف سازید. این موارد در دسته اول قرار می گیرند. در دسته دوم، دانش تخصصی و تجربه کافی برای بررسی و عیب یابی ظرفشویی و قطعات آن لازم است و برای جلوگیری از خسارات بیشتر و تشدید مشکل، بهتر است با متخصص ماشین ظرفشویی تماس بگیرید. حال به بررسی تک تک مواردی خواهیم پرداخت که در عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی موثرند.

لوله فاضلاب
ممکن است ایراد تخلیه نشدن آب از ماشین ظرفشویی نباشد، بلکه به مسیر تخلیه فاضلاب شما مربوط باشد. اگر لوله فاضلاب مسدود شده باشد، امکان عبور آب و تخلیه آن وجود ندارد. این مورد را می توانید به کمک یک لوله کش متخصص پیگیری نمایید.

نحوه اتصال صحیحی شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی
شیلنگ یا لوله تخلیه آب ماشین ظرفشویی در پشت دستگاه قرار داشته و از یک سمت به پمپ تخلیه و از سمت دیگر به سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب خانه شما متصل است. یکی از مواردی که می تواند علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی باشد، ایراد در لوله تخلیه است. مواردی که می بایست چک شوند عبارتند از:

رفع هرگونه پیچ و خم در شیلنگ تخلیه (به غیر از حلقه شیلنگ که جهت ایجاد اثر سیفون و برای جلوگیری از بازگشت فاضلاب به داخل دستگاه در آن وجود دارد)
نصب صحیح شیلنگ تخلیه طبق دفترچه راهنمای دستگاه و رعایت ارتفاع، حلقه یا پیچ جهت کمک به پمپ و بازنگشتن فاضلاب، قرارگیری صحیح در داخل لوله فاضلاب، اتصال صحیح به بدنه و…
اطمینان از مسدود نبودن و بلوکه نشدن جریان آب در داخل شیلنگ با باز کردن آن از دستگاه و امتحان کردن آن
تعویض شیلنگ تخلیه در صورت ایراد شیلنگ فعلی
بهتر است در همان ابتدای کار دستگاه را از پریز برق بیرون بکشید و شیر آب را نیز ببندید.

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی
فیلتر تخلیه برای جلوگیری از ورود قطعات غذا و خرده ریزه ها به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه تعبیه شده و مانع از مسدود شدن آنها و آسیب رسیدن به پمپ می گردد. اما گاهی ورود آشغال های کوچک و باقیمانده های غذا به داخل خود فیلتر و بلوکه کردن آن، علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی است.

فیلتر ظرفشویی به صورت یک سیلندر پلاستیکی در کف دستگاه و در زیر بازوی آبپاش قرار دارد. برخلاف عقربه های ساعت فیلتر را چرخانده و سپس به سمت بالا بکشید تا آن را خارج کنید. در برخی مدلها در زیر فیلتر استوانه ای، یک فیلتر صفحه ای درشت نیز قرار داده شده تا قطعات مواد غذایی درشت تر را بگیرد. فیلتر را به خوبی بشورید. همچنین سوراخی که فیلتر در آن قرار می گیرد و به شیلنگ یا لوله تخلیه منتهی می شود را تمیز کنید.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی
پمپ تخلیه ظرفشویی در زیر آن و در پشت پنل قرار گرفته و به همراه یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی مجموعه ای را با هدف تخلیه آب از دستگاه تشکیل می دهد. در صورتی که مسیر تخلیه آب از دستگاه به سینک فاضلاب باز باشد، می توان مشکل عدم تخلیه آب را از پمپ تخلیه ظرفشویی دانست.

بررسی فنی و تکنیکال پمپ تخلیه پس از خارج کردن آن از ماشین ظرفشویی که با باز کردن پنل انجام می شود، توسط متخصص باتجربه و حرفه ای ممکن است. سپس به تشخیص تکنسین مجرب تعمیر یا تعویض پمپ تخلیه انجام خواهد گرفت.

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی
برد الکترونیکی ظرفشویی وظیفه ارسال دستورات مراحل کار به قطعات مختلف ظرفشویی را به عهده دارد. این قطعه با ارسال دستورات و نیز برقراری جریان الکتریکی به قطعات مکانیکی و غیر سبب عملکرد آنان در زمان مخصوص به هریک می شود و بنابراین به نوعی مغز دستگاه به شمار می رود.

در صورت وجود ایراد در برد الکترونیکی و معیوب بودن آن، این امکان وجود دارد که دستگاه قادر به تخلیه آب نباشد. در این مواقع می بایست دستگاه توسط متخصص باتجربه بازدید شده و در صورت نیاز برد الکترونیکی تعویض گردد.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش
در برخی از موارد که دستگاه به پایان سیکل شستشوی خود رسیده است و یا حتی در حالتی که ظرفشویی خاموش است، مقداری آب در داخل دستگاه جمع می شود. اگر این مقدار کم باشد، این امر طبیعیست. اما اگر مقدار آب قابل توجه است، وجود مشکلی در دستگاه را نشان می دهد که می تواند دردسرساز شده و گاهی سبب ایجاد بوی نامطبوع در ظرفشویی نیز گردد.

به طور کلی آب موجود در کف ماشین ظرفشویی، تمیز یا کثیف است. اگر آب کثیف باشد، ظرفشویی قادر به تخلیه کردن آب نبوده و یا آب تخلیه شده مجددا از طریق شیلنگ تخلیه به داخل ظرفشویی بازگشته است. اگر آب تمیز باشد، پس مشکلی در مسیر ورود آب به دستگاه وجود دارد.

در این مواقع، مواردی که می بایست بررسی شوند عبارتند از: شیلنگ تخلیه ظرفشویی، فیلتر ماشین ظرفشویی، شیر برقی ورودی آب، پمپ تخلیه و برد الکترونیکی ظرفشویی.

توجه داشته باشید که اگر ماشین ظرفشویی تان به هر دلیلی در اواسط سیکل شستشو خاموش شود، مقداری آب در پایین دستگاه باقی خواهند ماند و تخلیه نمی شود. در این مواقع ابتدا دستگاه را مجددا بر روی یک برنامه شستشو قرار داده و پس از پایان شستشو مجددا چک کنید که آبی وجود دارد یا نه.

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟
اگر در کف ظرفشویی تان آب جمع شده و می خواهید تا پیش از آمدن تعمیرکار و برای تشخیص بهتر او در هنگام بازدید دستگاه آب موجود در کف دستگاه را تخلیه نمایید، روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی بدین گونه است:

اگر مقدار آب کمی زیاد است به کمک یک ظرف یا لیوان کوچک آبها را خارج کنید تا مقدار آنها کم شود. سپس به کمک قرار دادن دستمال جذب کننده رطوبت یا دستمال نظافت، حوله و یا پارچه های بی مصرف موجود در خانه، آب جمع شده در کف ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.

درآخر:

در صورتی که موارد اشاره شده در بالا را بررسی و تغییراتی در آنها ایجاد نمودید (مثلا تمیز کردن فیلتر یا رفع مسدودیت لوله تخلیه و…)، مجددا دستگاه را بر روی یک برنامه کوتاه (مثلا Quickwash) قرار داده و ظرفشویی را اجرا کنید. به نحوه تخلیه آب ماشین ظرفشویی دقت کنید که آیا به طور کامل انجام می شود یا خیر و سپس در انتخای سیکل درب را باز کرده و بررسی کنید که آبی در کف ظرفشویی جمع شده است یا خیر. اگر مشکل شما برطرف نشده است، زمان آن رسیده تا با متخصصین ماشین ظرفشویی نانسا سرویس برای رفع اصولی و بدون بازگشت دستگاه خود تماس بگیرید.

انجام تعمیر ماشین ظرفشویی در تبریز، تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران، تعمیر ماشین ظرفشویی در ارومیه، تعمیر ماشین ظرفشویی در مشهد، تعمیر ماشین ظرفشویی در اصفهان، تعمیر ماشین ظرفشویی در شیراز خود را به پسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *