علت نچرخیدن ماشین لباسشویی

تغییر دادن نوع گاز کولر گازی
دسامبر 17, 2019
ویژگی های جدید ماشین ظرفشویی
ماشین ظرفشویی صنعتی
دسامبر 31, 2019

مقدمه

ماشین های لباس شویی طبق آمار جهانی دومین لوازم خانگی پر فروش هستند طبیعتا در جای جای جهان کار خانجاتی هستند که برای رقابت در بازار جهانی و کسب سود شروع به تولید لوازم خانگی به ویژه ماشین لباسشویی میکنند که هر کدام برای خود تکنولوژی خاص خود را دارند ولی از یک اصول کلی استفاده میکنند که بر اساس همان اصول سرویس کاران شرکت تعمیرات لوازم خانگی نانسا سرویس قصد آموزش ایراد یابی و تعمیر علت نچرخیدن ماشین لباسشویی را به شما عزیزان را دارد اگر ماشین لباسشویی جدید یا قدیمی شما در حالت آبکشی و خشک کردن نمی‌چرخد ، چند راه‌حل که خودتان هم می‌توانید انجام دهید را توضیح می‌دهیم. اولین کاری که وقتی ماشین لباسشویی نمی‌چرد یا تخلیه نمی‌کند، (صرفنظر از اینکه درش از بالا باز می‌شود یا از جلو) انجام ریست کامل است. این کار باید قبل از در آوردن قطعات یا پنل انجام شود تا مطئن شویم که قسمت کنترل کامپیوتری مشکلی ندارد. برای تعمیر ماشین لباسشویی توسط خوتان، باید دفترچه‌ی راهنمای تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی همراه ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

قطعاتی که باید هنگام نچرخیدن ماشین لباسشویی تست و بازرسی شوند

۱_کنترلر (برد) ماشین لباسشویی

۲_میکروسوئیج درب ماشین لباسشویی

۳_سویچ کنترل فشار و سطح آب (هیدرواستات)

۴_تسمه موتور ماشین لباسشویی

۵_دیگ لباسشویی

۶_خرابی خازن لباسشویی

۷_سوختگی موتور

نانسا سرویس تعمیر لباسشویی در تبریز_ تعمیر لباسشویی در ارومیه_ تعمیر لباسشویی در تهران_ تعمیر لباسشویی در مشهد_ تعمیر لباسشویی در اصفهان_ تعمیر لباسشویی در شیراز

کنترلر (برد) ماشین لباسشویی

بعضی مواقع کنترل (برد الکتریکی) ماشین لباسشویی کد اشتباهی به موتور می‌فرستد و با یک ری استارت کردن مورد حل می شود ولی اگر این مورد رفع نشد میتوان موارد زیر را تست کرد مثلا:

  1. خطای سنسور‌های میکرو سوییچ ماشین لباسشویی
  2. متعادل نبودن بار ماشین لباسشویی یا همان سنگین بودن لباس ها 
  3. مشکل در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی که توسط افراد برد کار مجرب نانسا سرویس تست و برسی می شوند.

برای انجام ریست کامل اکثر برند های ماشین لیاسشویی، دوشاخه‌ را با دقت از پریز برق در آورده و یک دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت یک دقیقه، دوشاخه برق ماشین لباسشویی را به برق بزنید. سپس، در ماشین لباسشویی را شش بار در عرض ۱۲ ثانیه باز و بسته کنید تا سیگنال ریست به همه قسمت‌ها فرستاده شود. (این یکی از راه‌حل‌های عادی که بیشتر تعمیرکاران استفاده می‌کنند – برای حدود ۵۰٪ ماشین لباسشویی‌ها جواب می‌دهد.)  روش های دیگر ریست کردن ماشین لباسشویی را در یک مقاله جدا گانه در آینده برای شمما عزیزان اراِعه خواهیم داد. وقتی ریست کامل شد، ماشین لباسشویی را بدون لباس و با یک برنامه‌ی کوچک روشن کنید. ببینید که ماشین لباسشویی برنامه را به صورت نرمال اجرا می‌کند. اگر ماشین لباسشویی درست کار کرد، پس با ریست شدن مشکل برطرف شده است. اگر نه، به تکنیک‌های عیب‌یابی و دلایل مشکل زیر مراجعه کنید.

میکروسوئیج درب ماشین لباسشویی

 در ماشین های لباسشویی در صورتی که درب را نبندیم ماشین لباسشویی اصلا استارت نمیخورد که خرابی میکرو سوییچ به عواملی چون سوختگی میکرو سوییچ و یا شکستگی زبانه و یا سوختگی سیم پیچ و یا شکستگی دستگیره درب انجام می شود که با یاری سرویس کاران نانسا سرویس می توانید به تعمیر میکرو سوییچ بپردازید. اگر ریست کردن مشکل را برطرف نکرد، شاید ایراد از میکروسویچ درب باشد. ماشین لباسشویی‌ها اگر میکروسویچ درب معیوب داشته باشد، برنامه‌ی چرخش را شروع نمی‌کنند. برای بررسی درست، باید میکروسوئیچ درب را در آورید(در مقاله های پیشین در مورد تست و روش تعویض میکرو سوییچ بحث کرده ایم). میکروسویچ درب داخل محفظه‌  نزدیک قاب درب قرار دارد. نحوه‌ی در آوردن میکروسویچ درب ماشین لباسشویی در مدل‌های مختلف فرق می‌کند، پس به دفترچه‌ی راهنمای ماشین لباسشویی‌تان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که قبل از اینکه کار دوشاخه را از پریزر در آورده باشید.

اتصالات سیم‌های میکروسوئیچ درب را در نیاورید و در همین حالت با یک مولتی‌متر آن را تست کنید. به این صورت که وقتی کلید فشرده می‌شود باید مدار بسته شود یعنی جریان برقرار شود و در حالتی که کلید فشرده نشده جریان باید قطع شود. اگر میکروسویچ درست کار نمی‌کند باید تعویض شود. میکروسویچ درب را جدا کرده و با مراجعه به فروشگاه لوازم یدکی، یک کلید میکروسویچ درب جدید تهیه کنید. اگر میکرسویچ درب درست کار می‌کند به مرحله‌ی بعد بروید.که اصولا با ۲ یا ۳ سیم که یکی سیم مشترک و دو تای دیگری فاز و نول هستند مونتاژ می شوند.

سویچ کنترل فشار و سطح آب (هیدرواستات)

مشکل دیگری که در ماشین لباسشویی رخ می‌دهد خرابی سویچ فشار و کنترل سطح آب (هیدروستات) است که توسط یک شلنگ نازک که یک طرفش به مخزن و یک طرفش به هیدرواستارت وصل می شود و با فشرده شدن هوا دستور قطع عمل کرد شیر برقی را صادر می کند. هنگامی که این قسمت معیوب باشد پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی کار می‌کند ولی نمی‌چرخد و همچنین وقتی که آب سرریز می‌شود. این مورد را خودتان با باز کردن دو پیچ که درب بالای را سرجایش نگه داشته می‌توانید بررسی کنید. وقتی آن را در آوردید، شیر کنترل سطح آب را خواهید دید. توجه داشته باشید که در صورت تعمیر با تعویض سیم های هیدرواستارت را درست سر جایش نصب بکنید تا از پریدگی فیوز جلوگیری شود.

برای بررسی، دنبال تیوب پلاستیکی که به آن وصل است بگردید. شیلنگ پلاستیکی را از سویچ سطح آب بکشید و توی آن فوت کنید. اگر تیوب با رسوبات یا کف پودر گرفته باشد، شلنگ را شستشو دهید. اگر هیدرواستات شکسته یا سوخته بود باید تعویض شود. برای تعویض این هیدرواستات، چونکه در مدل‌های مختلف متفاوت است باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی مراجعه کنید. ما خودمان هنگام تعمیر هیدروستات را فوت می کنیم تا صدای تیغ تیغ هیدرواستارت را بشنویم.

سویچ کنترل سطح و فشار آب

تسمه موتور ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی تسمه‌ی موتور به مخزن شستشو وصل شده است. وقت کار نمی‌کند، تسمه را برای خرابی، پارگی کشیدگی و یا حتی در آمدن بررسی کنید. اگر تسمه سالم بود، فولی را بررسی کنید.

همچنین با دست‌تان مخزن را بچرخانید تا ببینید که آزادانه و به راحتی حرکت می‌کند. استفاده از تسمجایگزین خیلی مهم است مثلا، اندازه، طول و عرض که کمک می‌کند ماشین لباسشویی طوری که طراحی شده کار کند. اگر تسمه کمی بلندتر باشد، سر خوردن تسمه باعث می‌شود که وقتی مخزن پر است نچرخد.

نانسا سرویس تعمیر لباسشویی در تبریز_ تعمیر لباسشویی در ارومیه_ تعمیر لباسشویی در تهران_ تعمیر لباسشویی در مشهد_ تعمیر لباسشویی در اصفهان_ تعمیر لباسشویی در شیراز

دیگ لباسشویی

اگر دیگ لباسشویی نمی چرخد میتواند مشکل از شکستن شفت آبکش و یا بلبرینگ های ماشین لباسشویی باشد و یا سه نضام دیگ ماشین لباسشویی باشد، در بعضی از مواقع شکستن شفت آبکش و یا خرابی بلرینگ ها باعث افتادگی دیگ لباسشویی و یا جام کردن بلبرینگ ها می شود و در جای خود سفت می شوند و به هیچ عنوان حتی با دست دیگ داخل لباسشویی نمی چرخد. ار عواملی که بر شکستن و خرابی شفت و بولبرنگ می شود می توان به 

۱_کهنگی و فرسودگی قطعات

۲_به علت عدم نگهداری صحیح قطعات توسط باکتری ها خورده شده اند

۳_بار گذاری زیاد ماشین لباسشویی

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی : اگر لباسشویی هنگام چرخیدن مانند قبل نیست و متوجه شده اید که کمی آرام تر و یا کند تر نسبت به قبل می چرخد ۲ علت میتواند داشته باشد ۱_ شل شدن تسمه : خرابی و یا شل شدن تسمه باعث می شود که تسمه به فولی کاملا درگیر نشود و محفظه دیگ لباسشویی آرام بچرخد.

۲_خرابی خازن لباسشویی : اگر خازن راه انداز موتور ماشین لباسشویی خراب باشد گاهی اوقات حتی محفظه لباسشویی را نمیتواند بچرخاند در این حالت فقط مخزن لباسشویی یک تکان میخورد و نمی چرخد ولی در بعضی از موارد خازن ضعیف می شود و مخزن آرام می چرخد که این موارد با تعویض خازن بر طرف می شود.

سوختگی موتور

در خیلی از مواقع علاوه بر این کهه زغال یا بولبرنگ موتور لباسشویی معیوب است خود موتور لباسشویی نیز دچار سوختگی در لایه دوم خود می شود که با کمک گرفتن از یک سیم پیچ می توانید کوتور را اصلاح نمایید در غیر این صورت باید یک موتور جدید ماشین لباسشویی خریداری و نصب ماشینن لباسشویی شود.

اگر این کارها را امتحان و انجام دادید و نتیجه‌ای حاصل نشد و همچنان ماشین لباسشویی نمی‌چرخد، ما برای حسن نیت تمام موارد را گفتیم تا اگر دانش فنی دارید انجام دهید ولی ما پیشنهاد میکنیم به خاطر آسیب نرسیدن بیشتر به لباسشویی چون هر مدل ریزه کاری های خود را دارد میتوانید به ما اعتماد کنید و با نانسا سرویس یا درخواست‌های آنلاین شامل ۱۰٪ تخفیف ویژه هستند.

نانسا سرویس تعمیر لباسشویی در تبریز_ تعمیر لباسشویی در ارومیه_ تعمیر لباسشویی در تهران_ تعمیر لباسشویی در مشهد_ تعمیر لباسشویی در اصفهان_ تعمیر لباسشویی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.