علت های خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

تعمیر لباسشویی در تبریز
علت حل نشدن پودر در جا پودری ماشین لباسشویی
ژانویه 19, 2020
علت اصلی ایجاد خراشیدگی ظرف ها در ماشین ظرفشویی چیست؟
ژانویه 26, 2020

نحوه ی خشک کردن ظروف در ماشین های ظرفشویی چگونه است؟

روشی که ماشین های ظرفشویی برای خشک کردن ظروف از آن استفاده می کنند بسیار ساده است. ماشین های ظرفشویی با استفاده از آب گرم ظروف را شستشو می دهند و با خشک شدن آب در پایان برنامه، گرمای حفظ شده توسط ظروف باعث تبخیر هر گونه رطوبت باقی مانده و باعث می شود ظروف شما خشک شود.

نانسا سرویس تعمیر و نصب ظرفشویی در تبریز_ تعمیر و نصب ظرفشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب ظرفشویی در تهران_ تعمیر و نصب ظرفشویی در مشهد_ تعمیر و نصب ظرفشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب ظرفشویی در شیراز

علت های احتمالی خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

  • باز کردن بلافاصله درب ماشین ظرفشویی
  • نحوه ی قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی
  • پر کردن بیش از اندازه ی ماشین ظرفشویی
  • ظروف کثیف
  • باز نشدن دریچه
  • خرابی موتور فن تهویه
  • المنت گرمایشی ماشین ظرفشویی
  • ظروف پلاستیکی

باز کردن بلافاصله  درب ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی، ظرف ها را با آب گرم می شویند، بعد از این که چرخه ی شستشو به اتمام برسد، بخار آب در دستگاه وجود دارد. اگر شما بلافاصله بعد از اتمام کار ماشین بخواهید ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید، ظروف مرطوب است. ما پیشنهاد می دهیم که بعد اتمام چرخه ی شستشوی  ماشین ظرفشویی، برای چند دقیقه درب ماشین را نیمه باز بگذارید تا رطوبت از دستگاه خارج شود تا دیگر شاهد خیس بودن ظرف ها نباشید. البته بعضی از ماشین های ظرفشویی این تکنولوژی را دارند که بعد از اتمام چرخه ی شستشوی ماشین ظرفشویی، درب به صورت خودکار باز می شود تا بخار هوا آزاد شود تا ظروف به راحتی خشک شوند. بنابراین اگر این دستگاه شما این قابلیت را ندارد، گوش به زنگ باشید که هر وقت چرخه ی شستشو به اتمام رسید و صدای زنگ اتمام را شنیدید و یا تایمر عدد صفر را نشان داد، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید.

نحوه ی قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از نکاتی که در استفاده از ماشین ظرفشویی لازم است به آن توجه شود، نحوه ی چیدن ظرف ها و رعایت فاصله ی مناسب ظروف از یکدیگر در ماشین ظرفشویی است. شما باید سعی کنید ظرف ها را طوری در ماشین بگذارید که ظروف روی هم و یا در فاصله ی خیلی نزدیک به هم قرار نگیرند. وقتی ظرف ها روی هم دیگر قرار بگیرند، بهترین مکان برای جمع آوری آب و بخار محیا می شود، و بعد از پایان چرخه ی شستشو، رطوبت حاصل از آب را شاهد هستیم. هیچ وقت ظروف را به صورت قائم در ماشین قرار ندهید، زیرا این کار علاوه بر تجمع آب کثیف در ظرف، باعث جلوگیری از تبخیر آب در طول چرخه ی خشک شدن می شود و مانع خشک شدن بقیه ی ظروف میگردد.

پر کردن بیش از اندازه ی ماشین ظرفشویی

اگر میزان ظرف ها در ماشین زیاد باشد، ظرف ها روی همدیگر انباشته می شوند و آب بین ظروف جمع می شود که همین مسئله، سبب خوب خشک نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی می شود.

ظروف کثیف

یکی از نکاتی که اگر به آن عمل شود، نتیجه ی کار را تا حد زیادی رضایت بخش می کند، پیش شستشو ی ظروف است. بدین معنی که قبل از قرار دادن ظروف در ماشین تا حد امکان باقی مانده ها ی غذا را  از ظرف ها بر داریم. زیرا برخی از ماشین ها ی ظرفشویی هوشمند از سنسور هایی برای تشخیص میزان کثیفی ظرف ها  استفاده می کنند و به طور خودکار تنظیمات لازم را برای شستشو انتخاب می کنند. بنابراین اگر ظرف ها کثیفی کمتری داشته باشند، ماشین ظرفشویی شما از یک شستشو با دمای کمتر استفاده می کند، و به دنبال آن عمل شستشو سریع تر انجام می شود. همچنین دمای پایین، سبب تبخیر کمتر و رطوبت کمتر روی ظروف شما در انتهای چرخه ی شستشو می شود.

نانسا سرویس تعمیر و نصب ظرفشویی در تبریز_ تعمیر و نصب ظرفشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب ظرفشویی در تهران_ تعمیر و نصب ظرفشویی در مشهد_ تعمیر و نصب ظرفشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب ظرفشویی در شیراز

باز نشدن دریچه

بسیاری از ماشین های ظرفشویی از دریچه ای استفاده می کنند تا هوای گرم و بخار حاصل از آبکشی از دستگاه خارج شود. در بعضی موارد ممکن است دریچه به درستی باز نشود. بنابراین رطوبت روی ظروف باقی می ماند. در این صورت لازم است دریچه را بررسی کنید تا از باز شدن صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

خرابی موتور فن تهویه

بعضی از ماشین های ظرفشویی برای خشک کردن ظروف در پایان چرخه از موتور فن تهویه استفاده می کنند. اگر موتور فن خراب باشد و کار نکند ظرف ها به درستی خشک نمی شوند. برای پی بردن به خراب بودن موتور فن، باید موتور را بررسی کنید. برای این کار سعی کنید تیغه فن را با دست بچرخانید تا مطمئن شوید که آزادانه می چرخد. اگر موتور فن خاموش شده یا تیغه فن خراب شود، لازم است که موتور فن  را عوض کنید.

المنت گرمایشی ماشین ظرفشویی

در ماشین های ظرفشویی قطعه ای به نام المنت گرمایی وجود دارد. این المنت برای گرم کردن ماشین ظرفشویی طی چرخه ی خشک کردن استفاده می شود. اگر این المنت معیوب باشد، ماشین ظرفشویی به درستی ظروف را خشک نمی کند. درجه حرارت پایین تر، خشک کردن کمتری دارد. برای بررسی سالم بودن این قطعه، می توانید از یک مولتی متر برای آزمایش آن استفاده کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

اتصال کوتاه و یا مقاومت بیش از اندازه المنت به معنای خرابی است.

ظروف پلاستیکی

خشک کردن ظروف پلاستیکی از ظروف شیشه ای و ظروف سرامیکی دشوار تر است، زیرا گرما را حفظ نمی کند. همچنین آب موجود در پلاستیک به راحتی تبخیر نمی شود. نکته ی دیگر در مورد ظرف های پلاستیکی این است که گرمای زیاد به ظروف پلاستیکی آسیب می رساند و شما باید برای شستشو از آب با دمای پایین تری استفاده کنید که همین امر نیز باعث باقی ماندن آب بر روی ظرف ها پس از اتمام چرخه ی شستشو می شود. مورد دیگر در رابطه با ظروف پلاستیکی این است، به علت سبک بودن ظروف پلاستیکی لازم است حتما از گیره هایی برای نگهداری این ظروف استفاده شود. در غیر این صورت به علت حرکت این ظروف ممکن است آب داخل آن ها جمع شود. شیشه یک رسانا گرما بسیار خوبی است و در حین شستشو بسیار داغ می شود، در حالی که پلاستیک نمی تواند گرما را به همان میزان موثر نگه داشته و به همین دلیل نیز خشک نمی شود.

فعال نکردن برنامه ی خشک کن

در بعضی از ماشین های ظرفشویی برنامه ی خشک کن آن ها به صورت دستی باشد و شما آن را فعال نکرده باشید بنابراین به این نکته توجه کنید و در صورت فعال نکردن، این دکمه ها را روشن کنید  تا عمل خشک کردن انجام شود.

نانسا سرویس تعمیر و نصب ظرفشویی در تبریز_ تعمیر و نصب ظرفشویی در ارومیه_ تعمیر و نصب ظرفشویی در تهران_ تعمیر و نصب ظرفشویی در مشهد_ تعمیر و نصب ظرفشویی در اصفهان_ تعمیر و نصب ظرفشویی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *