مقاوم سازی ساختمان شامل چه مواردی می باشد؟

ایرادات عامه لباسشویی
می 24, 2020
شرایط استفاده کولر گازی در زمستان
دسامبر 31, 2020
مقاوم سازی ساختمان در تبریز

اصلاح دیوار
در بهسازی کلی، در صورتیکه دیوار نقایصی از قبیل نقص در اجرای واحدهای بنایی، خالی بودن درزهای قائم بین واحدهای بنایی، ارتفاع آزاد، طول آزاد و غیره را داشته باشد، باید آنرا به نحو مطلوب تقویت کرد.
افزودن مقاومت برشی ساختمان
در صورت کافی نبودن مقاومت برشی ساختمان، می توان این ضعف را با اضافه کردن دیوارهای برشی جدید، تقویت دیوارهای موجود، کم کردن تعداد یا اندازه بازشوها و یا ترکیبی از موارد یاد شده، برطرف کرد. در موارد ذکر شده، بایستی توجه کامل به اتصال مناسب بین دیوار جدید و دیافراگم و همچنین، اتصال مناسب بین دیوار جدید و دیوار قدیم صورت پذیرد.
کاهش نسبت ارتفاع به ضخامت دیوار
دیوارهایی که به لحاظ زیاد بودن نسبت ارتفاع به ضخامت آسیب پذیر تلقی می شوند را می توان با افزایش ضخامت دیوار و یا با استفاده از یک سیستم پشت بند بهسازی کرد.
در دیوارهایی که ضخامت آنها افزایش می یابد، بایستی در تمامی ارتفاع دیوار، اتصال لایه جدید با دیوار به نحو مناسبی تأمین شود. برای مهار دیوارها با سیستم پشت بند، میتوان از اعضای قائمی که به کف و سقف متصل می شود، استفاده کرد. این اعضا، باید برای نیروی خارج از صفحه دیوار طراحی شوند، و فاصله افقی این اعضا نباید از نصف ارتفاع دیوار و یا ۱۸۰ سانتی متر تجاوز کند. همچنین، حداکثر تغییر مکان این اعضا نباید از یک دهم ضخامت دیوار تجاوز کند.
بهسازی سقف
کاهش وزن سقف
چنا نچه سقف به دلیل زیاد بودن وزن، آسیب پذیر تلقی شود، میتوان لایه های کف سازی موجود را برداشت و پس از رسیدن به اجزای سازه ای سقف (آجر، چوب و یا فولاد) یک لایه جدید از مصالح سبک و با حداقل ضخامت ممکن، روی سقف اجرا کرد.
انسجام سقف
اگر سقف به لحاظ عدم انسجام آسیب پذیر باشد، باید آن را بهسازی نمود.

تقویت ستون های آجری
جهت تقویت ستون ها و پایه های آجری، اجرای ژاکت فولادی پیرامون آنها پیشنهاد می گردد.
تقویت بازشوها
طرفین بازشو باید با تعبیه کلاف های قائم که به کلاف های افقی بالا و پایین آن طبقه متصل می شوندو همچنین با مهار نعل درگاه بازشو درکلا فهای قائم طرفین، تقویت کرد. در بازشوهای ظبقه دوم به سبب بزرگ بودن آنها شناژهای قایم در لبه ها بکار گرفته می شود. جزئیات مربوطه در نقشه های اجرایی ارایه شده است.
به طور کلی مقاوم سازی یکی از دشوار ترین و پر مخاطره ترین ها در حوزه ای اجرا میباشد.

تیم فنی و مهندسی نانسا سرویس با کارشناسان مجرب و بیش از ۱۰ سال تجربه در زمینه مقاوم سازی ساختمان در تبریز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *