نحوه تست میکروسوئیچ لباسشویی

طرز کار ماشین ظرفشویی
جولای 24, 2021
اصطلاحات کاربردی در لباسشویی
تعمیر و تعویض موتور لباسشویی
جولای 30, 2021

خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی جزویکی از رایجترین مشکلات این دستگاه ها به محسوب میشود. میکروسوئیچ ها یک وسیله بسیار کاربردی و مهم در ماشین لباسشویی میباشند که حکم دروازه و مجوز عملیات کار را برعهده دارد ، این قطعه مسئول قفل نمودن درب در هنگام کار کردن دستگاه است که درصورتی که قفل درب ماشین لباسشویی دچار خرابی شود حتی اگر درب را کامل ببندید باز هم ماشین لباسشویی شروع به کار نخواهد نمود و در بعضی از مواقع حتی قفل کامل میکند و درب کامل بسته میشود.

نانسا سرویس اماده تعمیر و نصب ماشین لباسشویی در تبریز_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درارومیه_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درتهران_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درمشهد_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی دراصفهان_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درشیراز

برای پیدا  کردن میکروسوئیچ فقط  کافی است درب ماشین لباسشویی را باز بفرمایید. اگر به کناره درب توجه بفرمایید متوجه خواهید شد که یک قطعه پلاستیکی یا فلزی مربعی شکل موجود هست که به درب متصل شده است. هنگامی که درب را قفل میکنید، این قطعه وارد یک دریچه کوچک در قسمت بالای پنل لباسشویی شده و میکروسوئیچ درب را فشار داده و سینگال را به بخش کنترل ماشین لباسشویی ارسال میکند .

تا زمانی که درب باز باشد ماشین لباسشویی شروع به کار نمیکند و معمولا با ارور هایی مانند همراه باصدای بوق بوق همراست  DE یا نمایش یک قفل بر روی نمایشگر لباسشویی این اخطار را به شما که درب قفل نشده است و یا میکروسوئیچ درب لباسشویی دچار خرابی شده و معیوب است.

سریع ترین روش برای تشخیص خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

برای این منظور باید واشردور درب  را در حالت چرخش قرار دهید یا کاملا باز کنید ولی پیشنهاد ما این است که درب بالای ماشین لیاسشویی را باز کنید و از بالا شروع به تعمیر نمایید سپس : درب را باز نمایید و پیچ گوشتی را به صورت کامل در داخل محرک میکروسوئیچ قرار دهید. در صورتی که عملیات شستشو شروع شود و با بسته شدن درب، شستشو آغاز نشد یعنی مشکل از میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی است و باید شروع به تعمیر یا تعویض شود.

درصورتی که از این آزمایش نتوانید نتیجه ای به دست آورید باید با استفاده از یک آزمایش پیوستگی با اهم سنج سلامت میکروسوئیچ خود را بررسی نمایید. البته درصورتی که دستگاه شما دارای نمایشگر دیجتال باشد معمولا با نمایش ارور و یا علامت قفل روی درب به شما میگوید که میکروسوئیچ درب لباسشویی دچار خرابی شده است.

نکات ایمنی برای تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی

همیشه در تمام بخش های آموزش تعمیر ماشین لباسشویی این نکته را خدمتتان عرض نموده ایم که عیب یابی و تشخیص مشکل اصلی مهم تر از تعویض قطعات است. پس تا زمانی که اطمینان حاصل ننموده اید که مشکل اصلی از کدام بخش است اقدام به تعویض قطعه ای نفرماید.

زمانی که از خرابی میکروسوئیچ درب اطمینان حاصل نمودید باید چند وسیله مورد نیاز را از قبل تهیه نموده باشید. وسایلی مانند : پیچ گوشی تخت و چهار سو، کاردک، حوله ، آچار ۵/۱۶ اینچی ، انبر و میکروسوئیچ جدیدی که به تازگی خریداری نموده اید جهت تعویض.همواره باید توجه داشته باشید که لباسشویی به برق وصل نباشد و ایمنی کار را کاملا حفظ نمایید.

دریچه های آب سرد و گرم را ببندید چون در صورت کار کردن میکرو سوییچ دستور بعدی ورود آب به دیگ است.

برای محافظت از دستان خود از دستکش های مخصوص استفاده نمایید و سلانتی خود و پوستتان را بیمه نمایید

یکی از مهم ترین بخش هایی که باید به آن توجه ویژه ای داریم و سعی در انتقال مطالب آن داریم میکروسوئیچ درب لباسشویی میباشد. قصد داریم به صورت کاملا اختصاصی مشخص کنیم که سه سیم میکروسوئیچ را خدمتتان معرفی کنیم

ابتدا دستگاه را روشن نمایید و دقت نمایید که باید میکروسوئیچ از سیم های مربوطه خود جدا شده باشد تا امکان تست  روی میز وجود داشته باشد.

حال سیم ها را دو به دو به یک لامپ متصل کنید. معمولا میتوانید با یک جستجوی ساده اقدام به درست نمودن لامپ تست نمایید.

دو عدد از سیم ها باید لامپ تست شما باشد

سیم هایی که لامپ را روشن میکنند را علامت بزنید. سیم هایی که لامپ را روشن نموده اند میشوند پایه های ۱ و ۳ یا همان سیم های نول و فازاست

سیمی که نتوانسته است لامپ را روشن کند به عنوان پایه ۲  و برگشت دستگاه شناخته خواهد شد.

در نظر داشته باشید پایه های ۱ و ۳ را اگر اشتباهی متصل نمایید مشکلی پیش نخواهد آمد و فقط درب قفل نخواهد شد که بعد از جابه جایی سوکت ها این مشکل برطرف خواهد شد.

برای تشخیص صحیح پایه های میکروسوئیچ و یکسره کردن آن جهت تست میتوانید مراحل زیر را انجام دهیم

در میکروسوئیچ هایی که دارای ۳ پایه هستند و روی آن پایه ها با علامت های N و L و C مشخص شده است باید موارد زیر را بایک دیگر پیش برویم.

پایه N=1 به عنوان پایه فرمان یا به عبارتی نول خواهد بود.

پایه L=3 به عنوان پایه ورودی مشرکت و یا به عبارتی فاز ورودی است.

پایه C=2 به عنوان پایه خروجی مشترک و یا به عبارتی فاز خروجی است.

در نظر داشته باشید اگر به پایه های L و N برق ۲۲۰ ولت متصل کنیم و یا به وسیله لامپ تست اقدام به تست پایه های L و N نماییم. در نتیجه سوییچ داخل فعال شده و باعث می شود تا پایه های L و C به یک دیگر متصل شوند. برای اینکه تست کنیم آیا کار را درست انجام داده ایم میتوانیم با استفاده از لامپ تست پایه های L و C رو بررسی نمایید. برای این کار باید لامپ تست را به دو سر پایه های L و C متصل کنیم که در نتیجه باعث روشن شدن لامپ تست ما خواهد شد

برای یکسره نمودن میکروسوئیچ به طور موقت جهت تست سلامت میکروسوئیچ پایه های L و C را با یکدیگر چمبر نمود. برای میکروسوئیچ هایی که دارای شماره هستند میتوانیم رقم بیشتر با با یکدیگر چمبر نمود. به عنوان مثال در میکروسوئیچی با شماره های ۳ ۴ ۵ باید عدد های ۴ ۵ را بهم متصل نماییم تا از سالم بودن میکروسوییج اطمینان حاصل بفرمایم

نحوه تعویض میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی (نحوه تعویض قفل درب ماشین لباسشویی)

پیشنهاد میکنیم درصورتی که موارد اشاره شده در بالا را به خوبی مطالعه نکرده اید مجددا بخش آموزش تست میکروسوئیچ لباسشویی و نقشه سیم کشی میکروسوئیچ لباسشویی را مطالعه کنید. مراحل تعویض میکروسوئیچ ماشین لباسشویی را به صورت کامل در ادامه معرفی خواهیم نمود پیشنهاد میکنیم مراحل را به صورت یک به یک پیش رفته تا مشکلی برای شما و دستگاهتان پیش نیاید.

۱- در مراحله اول باید با جدا کردن پیچ های موجود در هر انتهای کنسول، کنسول کنترل را از بالا دستگاه جدا نماییم.

۲- پیچ ها با توجه به مدل های گوناگون لباشویی میتواند در جلو، پشت کنسول یا در زیر دو کاوری که در هر انتهای کنسول وجود دارد، قرار گرفته باشد.

۳- اگر کنسول شما به پیچ متصل نشده است، با استفاده از یک کارکد یا چاقو باید بین قسمت بالای واشر و کنسول بکشید تا گیره های کنسول آزاد شود.

۴- کنسول کنترل را به پشت واشر بچرخانید تا سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را در معرض دید خود قرار دهید.

۵- هد دو طرف سیم میکروسوئیچ درب را فشار داده و آن را از هم بکشید.

۶- یک پیچ گوشتی صاف را در گیره های پنل قرار دهید.

۷- فشار را به پایین و بیرون بر روی خارهای پنل با پیچ گوشتی فشار دهید تا آنها را آزاد کنید.

۸- کنسول کنترل را باز کنید . حال در پوش های پلاستیکی انتهای کنسول کنترل را بیرون بکشید.

۹- بدنه ماشین لباسشویی را هنگام ایستادن به سمت خود کج کرده و سپس آن را از بالا و پایین بلند کنید.

۱۰- حوله ای را روی زمین قرار دهید.

۱۱- جلوی کابینت ماشین لباسشویی را روی حوله قرار دهید.

۱۲- قرار دادن بدنه در این حالت به شما امکان دسترسی به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را میدهد.

۱۳- پیچ سرسوزنی که سیم زمین (ارت) را نگه می دارد را از میکروسوئیچ درب به بدنه ماشین لباسشویی را با آچار ۵/۱۶ اینچی جدا نماید.

۱۴- درب ماشین لباسشویی را باز کنید و دو پیچ بالاتر از باز شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را پیدا کنید.

۱۵- برای آزاد کردن میکروسوئیچ درب، دو پیچ کناری آن را باز کنید.

۱۶- یک پیچ گوشتی سر صاف را به گیره های نگه دارنده فلزی بکشید تا سیم های میکروسوئیچ درب را به داخل بدنه متصل کرده و در جای خود نگه دارد.

۱۷- در هنگام کشیدن مهار از کابینت، طرف های سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را با انبردست فشار دهید.

۱۸ سیم را از کلید تعویض درب داخل بدنه بکشید.

۱۹- سیم های میکروسوئیچ درب را زیر گیره های نگه دارنده قرار دهید تا فراموش نکنید هر سیم به کجا باید متصل شود.

۲۰- دهانه های سوراخ پیچ را روی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی مورد تعویض با دهانه های سوراخ پیچ در بالای بدنه بچسبانید.

۲۱- میکروسوئیچ درب را با پیچ هایی که قبلاً باز کرده اید به بدنه متصل کنید.

۲۲- با استفاده از آچار و مهره، سیم میکروسوئیچ درب را با پیچ سوزنی که قبلاً باز کرده بودید به بدنه محکم کنید

۲۳- بدنه ماشین لباسشویی را مجدداً در جای خود بر روی قاب بلند کنید.

۲۴- از درست قرار گرفتن قاب در قسمت جلوی بدنه اطمینان حاصل کنید، درخالی که طرفین بدنه در بالای قاب استراحت دارند.

۲۵- گیره های بدنه را مجدداً نصب کنید تا قب عقب ماشین لباسشویی هب دنه محکم شود. سپس کانکتور را از کنسول کنترل به سیم کابل میکروسوئیچ درب وصل کنید.

۲۶- کنسول کنترل را روی بدنه واشر پایین بیاورید.

۲۷- کنسول را با برعکس کردن مراحلی که برای قطع ان انجام داده اید به کابینت وصل کنید

۲۸- ماشین لباسشویی را به پریز برق وصل کرده و شیرهای آب را روشن کنید و از صحت تعویض میکروسوئیچ درب اطمینان حاصل نمایید.

نانسا سرویس اماده تعمیر و نصب ماشین لباسشویی در تبریز_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درارومیه_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درتهران_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درمشهد_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی دراصفهان_تعمیر و نصب ماشین لباسشویی درشیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.