چک لیست نگهداری کولر گازی

رفع ایراد های ماشین ظرفشویی (بخش اول)
ژانویه 25, 2021
تعویض بولبرنگ مااشین لباسشویی
تعمیر شیر ورودی آب ماشین لباسشویی
ژانویه 28, 2021

به طور طبیعی وقتی تابستان از راه می رسد باید کولر گازی بدون هیچ مشکلی کار کند برای اینکه بتوانید نهایت استفاده از کولر گازی خود را ببرید و برای اینکه مطمئن شوید کولر گازی شما خوب کار میکند و هنگام استفاده از آن خراب نمی شود باید هرچند وقت یک بار به صورت دوره ای یا حداقل سالی یکبار با تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید. تا نانسا سرویس کولر گازی شما را بررسی و سرویس کند تا کولر به صورت ناگهانی خراب نشود.کولر های گازی همگی از برق انرژی برای فعالیت خود را دریافت می کنند و با همکاری کمپرسور در بیرون و اسپیلیت موجود در خانه با چرخش گاز فرییون مخصوص کولر گازی که که اکثرا از نوع r22 و a134 هستند به عنوان ماده اصلی سرما دهنده استفاده می کنند . یک تعمیر کار مجرب با دانستن این که همه برند های کولر گازی از یک نوع سیستم تبعیت میکنند و با فهم نوع عملکر کرد کولر گازی همواره در تعمیرات میتواند بهترین عملکرد و سرعت را داشته باشد.کولر گازی در کل یک سیستم تهویه مطبوع است که میتوان در هر اقلیمی از جان نسبت به نوع آب و هوایمان ازش استفاده بکنیم تا سلامت خود و خانواده خود را تضمین بکنیم.نصب و زاه اندازی کولر های گازی نیازمند نصاب های مجرب نانسا سرویس است که علاوه بر نصب اصولی کولر گازی در محل آموزش های لازم را نیز برای استفاده اصولی و اصول نگهداری را نیز به افراد آموزش می دهند

شرکت تعمیرات لوازم خانگی نانسا سرویس در این مقاله سع دارد تا در مورد چک لیست نگهداری کولر گازی با شما بحث نماید.

شرکت تعمیرات لوازم خانگی نانسا سرویس در این مقاله سعی دارد به چک لیست نگهداری کولر گازی برای شما عزیزان تقدیم نماید. انجام تعمیر کولر گازی در تبریز، تعمیر کولر گازی در تهران، تعمیر کولر گازی در ارومیه، تعمیر کولر گازی در مشهد، تعمیر کولر گازی در اصفهان، تعمیر کولر گازی در شیراز خود را به پسپارید.

کولر گازی نیز مانند سایر تجهیزات قابل استفاده در ساختمان وسیله ای است که در معرض مشکلات فراوانی قرار می گیرد و عدم توجه به رسیدگی و نگهداری از آن زمینه ساز مشکلات بیشتر خواهد شد.

در نتیجه با عدم بررسی و رفع مشکل، هزینه با توجه به گسترش معضل در وسیله روز به روز بیشتر می شود.

راه حل رفع این مسئله و پیشگیری از بروز مشکل در کولر گازی در اختیار داشتن چک لیست سرویس و نگهداری از کولر گازی است.

با استفاده از این چک لیست شما می توانید به صورت ماهانه و سالانه کولر گازی خود را مورد سرویس و بازبینی قرار داده و عمر مفید دستگاه را افزایش داده و هزینه های مربوط به تعمیر و مصرف انرژی در این وسیله را کاهش دهید.

به همین دلیل در این قسمت چک لیست سرویس و نگهداری از کولر گازی را برای شما بیان می کنیم.

لازم به ذکر است که بخشی از چک لیست کولر گازی مربوط به اقداماتی می شود که خودتان بدون نیاز به هیچ تخصص خاصی می توانید از پس انجام آن بربیایید.

اما بخش دیگری از چک لیست کولر گازی مختص است که باید با توجه به دانش فنی خود دستگاه را مورد بازبینی قرار دهد.

چک لیست سالانه سرویس و نگهداری کولر گازی:

 • شستشوی کویل های کندانسور در یونیت خارجی و اوپراتور در یونیت داخلی کولر گازی

کویل کولر گازی از خطوط گاز مبرم کولر ساخته شده و توسط فین ها پوشیده شده است. این سری قطعات در داخل کندانسور کولر در یونیت خارجی این وسیله جای گرفته اند.

اوپراتور نیز بخشی از یونیت داخلی کولر گازی است که کویل های جداگانه خود را دارد. به مرور زمان و با توجه به حجم آلودگی های محیطی در محل نصب کولر گازی، میزان زیادی از آلودگی و جرم بر روی کویل های یونیت داخلی و خارجی انباشته می شوند.

جرم و گرد و غبار انباشته شده بر روی کویل مستقیماً در راندمان کولر گازی تاثیر گذاشته و سبب کاهش جریان هوا می شود و در نتیجه فشار زیادی را به قطعات مکانیکی سیستم وارد می کنند.

اما با شستشوی سالانه کویل های یونیت داخلی و خارجی می توان به راحتی این حجم از آلودگی و جرم را از بین برد که تنها ابزار مورد نیاز برای این کار آب و برس نرم است.

 • بررسی میزان گاز کولر گازی

میزان گاز مبرم کولر گازی دارای حد استاندارد است که کم یا زیاد بودن از این بازه سبب وارد شدن فشار بالا به دستگاه و داغ کردن کمپرسور کولر گازی می شود.

اما با بررسی میزان گاز دستگاه به صورت سالانه و در صورت نیاز می توان از این اطمینان را کسب کرد که گاز کولر گازی در بازه استاندارد آن قرار دارد و خطری نیست که سیستم را تهدید کند.

 • بازبینی مسیر تخلیه تقطیر دستگاه

همانطور می دانید کولر گازی از طریق جمع آوری رطوبت موجود در محیط سبب کاهش دما شده و رطوبت جمع شده را از طریق مسیر تخلیه خود به خارج از ساختمان منتقل می کند.

بنابراین مسیر تخلیه دستگاه باید تمیز و عاری از هر گونه رسوب باشد تا محیط برای رشد قارچ و کپک در یونیت داخلی و خارجی دستگاه مساعد نباشد.

از طرفی مسدود بودن مسیر تخلیه کولر گازی سبب  شده که خود عامل مهمی در کاهش بازدهی دستگاه و نم زدگی دیوار می شود.

 • بررسی فن یونیت خارجی و بلوور یونیت داخلی

فن موجود در یونیت خارجی کولر گازی هوا را به داخل فین های کویل سیستم می کشاند. بلوور تعبیه شده در یونیت داخلی نیز فن این قسمت محسوب می شود که باید تمام قطعات آن از جمله موتور، بدنه و چرخه فن مورد بازبینی قرار بگیرند.

البته بلوورهای قدیمی تر دارای تسمه تیز هستند که باید تنظیم شده و در صورت نیاز این قطعه را تعویض کرد.

 • بررسی و تعویض فیلترهای دستگاه

فیلترهای هوای کولر گازی در معرض مستقیم تجمع آلودگی و گرد و غبار محیط داخلی قرار دارند و حجم زیاد جرم و آلودگی مانع از گردش هوای کافی در سیستم می شود.

در نتیجه موتور فن بدون در اختیار داشتن هوای کافی گردش کرده و به مرور زمان راندمان دستگاه پایین می آید.

به همین دلیل فیلترهای کولر گازی باید در مواقع نیاز بررسی و تعویض شوند که بهتر است این کار هر سه ماه یکبار صورت بگیرد.

 • بررسی لوله گاز مبرم دستگاه

گاز مبرم دستگاه از طریق لوله مخصوص آن وارد دستگاه شده و درون سیستم می چرخد، چنانچه این لوله دچار گرفتگی یا نشتی شده باشد، میزان گاز ورودی خنک کننده به سیستم کمپرسور کافی نخواهد بود.

در نتیجه کمپرسور مجبور می شود سریعتر و بیشتر از قبل کار کند که سبب خواهد شد. اما با اقدام به می توان از بروز این مشکل در سیستم پیشگیری کرد.

 • روغن کاری قسمت های مختلف کولر گازی

سیستم کولر گازی از قطعات مختلفی همچون موتور فن، کمپرسور و دیگر قطعات مکانیکی تشکیل شده است که برای کار کرد صحیح و موثر باید آن ها به صورت سالانه روغن کاری کرد.

 • بازبینی سیستم سیم پیچی دستگاه

در طی چک لیست سرویس و نگهداری کولر گازی باید تمامی قسمت های سیم پیچی دستگاه مورد بازبینی قرار بگیرند تا هیچ قسمت از سیم های دچار آسیب نشده و امنیت دستگاه حفظ شود.

 • بررسی ترموستات دستگاه

بررسی ترموستات دستگاه این اطمینان را به شما می دهد که علاوه براینکه ترموستات در دمای مورد نیاز تنظیم شده است، محل نصب آن نیز به دور از منابع حرارتی شامل نور خورشید و گرمای حاصل از وسایل حرارتی است.

 • راه اندازی آزمایشی سیستم

راه اندازی آزمایشی سیستم یکی از اقدامات مهمی است که  باید به منظور بررسی و تست نحوه کار کولر گازی و تمامی قطعات داخل و خارجی آن انجام دهد.

در طی این آزمایش بررسی های مختلفی از جمله چرخه روشن و خاموش شدن دستگاه، عدم  و یا بوی ناخوشایند از سیستم، اندازه گیری دمای یونیت داخلی و خارجی و فشار سیستم لحاظ می شوند.

نانسا سرویس نصب و تعمیر کولز گازی در تبریز_نصب و تعمیر کولز گازی درارومیه_نصب و تعمیر کولز گازی درتهران_تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_نصب و تعمیر کولز گازی دراصفهان_نصب و تعمیر کولز گازی درشیراز

چک لیست ماهانه سرویس و نگهداری کولر گازی:

چک لیست ماهانه کولر گازی شامل اقداماتی می شود که باید در زمان استفاده از سیستم مورد توجه و بازبینی قرار بگیرند:

 • بررسی فیلترهای هوای کولر به صورت ماهانه و تعویض آن ها در صورت لزوم حداقل به صورت سه ماهه
 • بازبینی یوینت خارجی کولر گازی و شستشوی بدنه و اطراف یونیت از تمامی جرم و اجسام خارجی
 • شستشو و پاکسازی یونیت داخلی کولر گازی
 • بررسی ترموستات دستگاه و کسب اطمینان از تنظیم شدن آن در دمای دلخواه

جمع بندی

چک لیست سرویس و نگهداری کولر گازی به صورت لیست وار شامل موارد ذیل می شود:

 1. بررسی موتور بلوور شامل اندازه گیری آمپر و ولتاژ مورد نیاز برای راه اندازی دستگاه
 2. بررسی ترموستات شامل آزمایش نحوه عملکرد صحیح ترموستات، تراز بودن و تنظیم دوباره آن
 3. تمیز کردن فیلترهای هوای دستگاه
 4. روغن کاری قطعات موتوری
 5. بازبینی کویل در یونیت داخلی
 6. بررسی مسیر تخلیه و پاکسازی آن
 7. بازبینی کویل کندانسور
 8. اندازه گیری میزان گاز دستگاه
 9. بررسی میزان امنیت سیستم
 10. بازبینی سیم پیچی برق کولر گازی
 11. چک کردن کلید خودکار برق دستگاه
 12. تعمیر و بازسازی سیم های لخت شده
 13. بازبینی فیوز ها
 14. بررسی پره های فن
 15. شستشوی کویل کندانسور و زدودن جرم آن
 16. بررسی شیر سرویس کولر
 17. اندازه گیری دمای تولیدی دستگاه
 18. بازبینی و اندازه گیری ولتاژ و آمپر کمپرسور
 19. بررسی سیم پیچی کمپرسور

توصیه نهایی ما به شما این است که از چک لیست سرویس و نگهداری کولر گازی حداقل سالی یکبار استفاده کنید.

اما اگر از کولر گازی اینورتر استفاده می کنید، لحاظ کردن چک لیست کولر گازی باید به صورت منظم و قبل از تغییر فصل باشد.

 چرا نانسا سرویس را برای تعمیر کولر گازی انتخاب کنم؟

 • شرکت نانسا سرویس تعمیرگاه تخصصی در زمینه و سرویس ماشین کولر گازی با برند های موجود در بازاردر نهایت تمامی این خدمات به همراه سایر خدمات تعمیر کولر گازی را می توانید به شرکت نانسا سرویس بسپارید تا در اسرع وقت و با بهینه ترین قیمت توسط تکنسین های متخصص ما انجام گیرد.
 • تامین قطعات ماشین کولر گازی های بوش ، ایندزیت ، ال جی ، سامسونگ ، بکو، میدیا و مجیک
 • تمامی خدمات تعمیراتی شرکت نانسا سرویس دارای گارانتی سه ماهه است.
 • همچنین مشتریان شرکت نانسا سرویس با دریافت کد اشتراک می توانند از تخفیف های ویژه ای بهره مند شوند.
 • اعزام تکنسین مجرب در کمترین زمان
 • انجام تمام مراحل تعمیرات در حضور مشتری و حدال امکان در داخل خانه در سریع ترین زمان
 • دریافت کم ترین هزینه ممکن برای رضایت مشتری و مشتری مداری

نانسا سرویس نصب و تعمیر کولز گازی در تبریز_نصب و تعمیر کولز گازی درارومیه_نصب و تعمیر کولز گازی درتهران_تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_نصب و تعمیر کولز گازی دراصفهان_نصب و تعمیر کولز گازی درشیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.