کولر گازی چگونه کار می کند؟

دلایل کار نکردن آبسردکن یخچال
دسامبر 31, 2019
مزایای پکیج دیواری
دسامبر 31, 2019

برای پاسخ دادن به این پرسش  که کولر گازی چگونه کار می کند؟می بایست ابتدا با قسمت ها و قطعات مختلف کولر گازی آشنایی داشته باشیم .

۱) کمپرسور

۲) اواپراتور

۳) کنداسور تشکیل شده است.

که در داخل هر کدام ار این سه قسمت های اصلی گاز فریون (گاز مخصوص کولر گازی) در حال گردش و خنک سازس است است. به طور کلی گاز های فریونی دارای این ویژگی هستند که اگر متراکم شوند و سپس رها شوند، با جذب گرمای محیط به خود، سبب خنک شدن محیط می شوند. البته لازم به ذکر است که خود نوع نصب کوبر گازی بر کیفیت گردش گاز رابطه مستقیم دارد و نباید به طوری در لوله هاحرکت کند کند باعث شود سرعت حرکت گاز در بعضی نقاط کم شود و این امر باعث تبدیل شدن به حالت مایع و در نتیجه خرابی کمپرسور می شود و اکثرا از گروه رده بندی گاز r22 میباشند.

نانسا سرویس تعمیر و نصب کولر گازی در تبریز_ تعمیر و نصب کولر گازی در ارومیه_ تعمیر و نصب کولر گازی تهران_ تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_ تعمیر و نصب کولر گازی در اصفهان_ تعمیر و نصب کولر گازی در شیراز

بر این اساس، کمپرسور با متراکم کردن گاز داخل لوله ها و اعمال فشار بر آن، آن را به سمت اواپراتور هدایت می کند تا عمل خنک سازی و روند عمل کرد کولر گازی در بهترین حالت انجام شود.

کمپرسور کولر گازی

اواپراتور کولر گازی  یک لوله با خمیدگی های زیاد است که توسط شبکه ای از فین ها در داخل اسپیلت نصب شده در دیوار داخلی خانه، سطح تماس آن با هوای محیط افزایش یافته است. معمولا در برابر اواپراتور فن هایی نصب می شوند که هوای اتاق را می مکد و با عبور از بین فین های اواپرتور خنک شده این عمل به این خاطر است که علاوه بر این که از گاز داخل اپراتور نیز کمک گرفته میشود اطراف و پره های اپراتور از جنس آلمنیوم است و به راحتی در کم ترین زمان ممکن عملیات خنک سازی هوا انجام می شود. و سپس از خروجی دمپر به بیرون پرتاب می کند. یعنی در واقع کولر گازی همان هوای موجود در اتاق را به گردش می اندازد و علاوه بر تصویه هوای محیط طی این گردش با انتقال گرمای هوای اتاق به گاز فریون سرد، موجب خنک شدن محیط می شود. و هوای جدیدی را به داخل اتاق تزریق نمیکند. به همین دلیل نیاز هست تا هنگام کار کردن کولرگازی، تمامی در ها و پنجره های اتاق بسته باشد، درست عکس کولرهای آبی که با تهویه فشار مثبت، هوای خارجی را به داخل اتاق فوت می کند و اگر محیط کاملا بسته باشد، موجب شرجی شدن محیطی که کولر آبی در آن کار می کند می شود. در نتیجه استفاده همزمان از کولر گازی و کولر آبی در یک محیط توجیهی ندارد.

طی روند چرخش هوای اتاق توسط کولر گازی و میعان صورت گرفته برای بخار آب موجود در هوا، مقداری آب به وجود می آید که توسط سینی درین در پایین اواپراتور جمع آوری و به خارج از پنل هدایت می شود. 

اواپراتور کولز گازی

در ادامه، گازی که اواپراتور را ترک می کند، به دلیل جذب گرمای محیط به خود دمایش افزایش یافته و کاملا منبسط شده است و حالت مایع گون به خود گرفته است. در نتیجه متراکم کردن مجدد آن انرژی زیادی مصرف می کند . این انرژی از طریق برق شهری تامین می شود . بنابراین لازم است این گاز قبل بازگشت به کمپرسور، با از دست دادن دمای خودمنقبض تر شود. برای این عمل به سمت کوندانسور هدایت می شود. کندانسور قسمتی است که گاز در آن گرمای خود را به سیال دیگر (که در خصوص کولر های گازی، اتمسفر می باشد) منتقل می کند. از این رو کولر های گازی در دسته بندی سیستم های تبریدی تراکمی هواخنک قرار می گیرند (یعنی کندانسور آنها توسط هوا خنک می شود). 

کندانسور نیز ساختاری شبیه به اواپراتور دارد. یعنی لوله ای با خمیدگی های بسیار است که توسط شبکه ای از فین ها احاطه شده تا سطح تماس آن با هوای محیط افزایش یابد. 

نانسا سرویس تعمیر و نصب کولر گازی در تبریز_ تعمیر و نصب کولر گازی در ارومیه_ تعمیر و نصب کولر گازی تهران_ تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_ تعمیر و نصب کولر گازی در اصفهان_ تعمیر و نصب کولر گازی در شیراز

کندانسور کولر گازی

گاز بعد از آن که در کندانسور دمای خود را از دست داد مجدد به کمپرسور بر می گردد و این سیکل ادامه می یابد. تا زمانی که دمای هوای درخواستی توسز سنسور حرارتی متصل در پنل دمای مد نظر را تشخیص دهد و دستور اتوماتیک را یه کمپرسور صادر نماید. در این زمان کمپرسور خاموش میشود ولی اسپیلیت داخل ساختمان همچنان هوای داخل اتاق ذرا به گردش در می آورد.

سیکل هیت کولر گازی پمپ کاملا قابل بازگشت است،  و کولرهای گازی می توانند کنترل آب و هوایی کل سال را برای گرمایش خانه شما در زمستان و سرمایش و رطوبت گیری آن در تابستان فراهم می کند. یک هیت پمپ در زمستان ها منبع هوای گرم را از هوای خارج جذب می کند و در تابستان ها گرما را به هوای بیرون پس می دهد. منتهی از آنجا که گازهای فریونی در دماهای منفی به سرعت کریستاله می شوند، در فصول سرد نمی توان بر روی کولر گازی به عنوان یک وسیله گرمایشی حساب چندانی باز کرد.

اسپلیت چیست؟

در لغت به معنی دو تکه است و اصطلاحا به کولرهای گازی اطلاق می شود که دارای دو قسمت یونیت داخلی و یونت بیرونی هستند. به طور معمول اواپراتور در یونیت داخلی تعبیه شده و کمپرسور و کندانسور در در یونیت خارجی قرار دارند. ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی از طریق لوله های مسی رفت و برگشت برقرار می شود.

نانسا سرویس تعمیر و نصب کولر گازی در تبریز_ تعمیر و نصب کولر گازی در ارومیه_ تعمیر و نصب کولر گازی تهران_ تعمیر و نصب کولر گازی در مشهد_ تعمیر و نصب کولر گازی در اصفهان_ تعمیر و نصب کولر گازی در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.